Dětské boty rodiče nejvíc nakupují od března do dubna a od října do listopadu. "Neočekávám dnes zvýšený zájem. Děti už většinou zimní obuv mají. Naše sezona začne zase až s nákupem bot na jaro. V lednu prodáme jen několik párů papučí a jedny boty. Jsem ale rád, že jsme mohli otevřít. Zaprvé, pořád sedět doma už lezlo na mozek, a za druhé doufám, že budeme patřit mezi výjimky třeba i na jaře v případě nějaké další vlny a zpřísnění opatření," řekl majitel obchodu Boty Žirafka Jiří Pavlacký.

Dodal, že loňský rok byl téměř likvidační, protože společnost neprovozuje internetový obchod. Nákup bot přes e-shop je podle Pavlackého ta nejhorší varianta.

Stejně jako před Žirafkou se dnes ani před obchodem Boty Rybička fronty tvořit zřejmě nebudou. "Většina maminek už boty má. Když jsme ale mohli otevřít na začátku prosince, tak jsme měli už ráno frontu deseti zákaznic. Dnes zatím nikdo nepřišel," sdělila majitelka prodejny Tereize Sísová.

Otevření obchodů s oblečením a botami pro děti vítá například Martina Jedličková. "Boty kupuji vždy jen po vyzkoušení. Oblečení lze i z e-shopu, ale ráda si vše ohmatám skrz kvalitu," poznamenala.

Nákup na internetu naopak preferuje Michaela Svobodová. "Je to rychlé a pohodlné, takže mě zavřené obchody netrápily. S obuví je to horší, ale když jsem velikost pořádně přeměřila, tak jsem to zvládla i přes internet," konstatovala.

V České republice od 27. prosince platí nejvyšší stupeň rizika protiepidemického systému PES. Je zakázán maloobchodní prodej s výjimkou potravin, drogerií, lékáren, optik, galanterií nebo květinářství. Ode dneška smí lidé v kamenných obchodech nakoupit i papírnické zboží, dětské oblečení a obuv. Vláda na základě četných požadavků občanů rozšířila o tyto položky seznam nezbytného zboží.