Brněnští radní dnes vybrali společnost, která postaví propojení mezi ulicemi Opuštěná a Rosická. Bezmála za 35 milionů korun bez daně cestu vybuduje společnost IMOS Brno, uvedl v tiskové zprávě náměstek primátorky René Černý (ANO). Investice je jednou z prvních, které souvisejí s rozvojem čtvrti Trnitá a přestavbou brněnského železničního uzlu.

Práce by mohly začít ještě letos

„Do zadávacího řízení se s nejvýhodnější nabídkou přihlásila společnost IMOS Brno, a. s. Na místě vznikne i kanalizace, veřejné osvětlení a stromořadí. V plánu jsou i parkové úpravy. Předpokládané náklady na projekt byly 37 milionů korun bez daně, vysoutěžená cena je ale nižší, činí 34,8 milionu bez daně,“ řekl Černý. Projekt získal všechna povolení, práce by mohly začít ještě letos. Na dokončení má zhotovitel podle smlouvy jeden rok.

Nová Uhelná ulice bude dlouhá 200 metrů

Nová ulice, nazvaná Uhelná, bude dlouhá zhruba 200 metrů. Má se stát jednou z důležitých spojnic mezi městem a novým nádražím. V budoucnu tam na jedné straně silnice vzniknou dva bloky domů a na druhé straně bude zeleň a výhled na řeku. „Přestavba uzlu nestojí pouze na přesunu vlakového nádraží ke Svratce. Pojí se s ní i rozvoj jižní čtvrti Trnitá, kde vzniknou nové bulváry, ulice, možnosti pro bydlení a podnikání. Nyní začínáme s výstavbou nutné infrastruktury, jako jsou silnice, kanalizace, chodníky,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Nádraží se přesune o kilometr

Hlavní součástí přestavby železničního uzlu, se kterou se počítá nejdříve v roce 2028, je přesun hlavního nádraží o kilometr na jih, na místo dolního nádraží v Rosické ulici. Plocha mezi těmito nádražími je desetiletí z velké části volná i kvůli tomu, že je v záplavovém území a čeká se právě na přesun nádraží.