árodní divadlo Brno na výstavišti uspořádalo taneční přehlídku, kterou geograficky vymezilo územím bývalého Rakouska-Uherska. Jde o přidruženou součást festivalu Re:publika ke 100. výročí Československa.

Přehlídka Dance Brno 100 má za sebou osm večerů, čtyři ještě zbývají, hlediště bývá v průměru zaplněné ze 70 procent. Kvůli festivalu vznikl provizorní divadelní prostor v pavilonu F. Podle divadelníků už nyní lze říci, že se prostor osvědčil.

"V pavilonu F máme kromě hlediště pro 750 osob a jeviště vystavěné zázemí, ve kterém je baletní studio, šatny, maskérny, sprchy, toalety, prostě vše," řekla Barbora Hniličková z marketingu baletu.

Pro diváky je v klimatizovaném pavilonu bufet, posezení, šatna i večerní pokladna, vše jako v běžném divadle, navíc lze venku zaparkovat. Pouze sedačky jsou méně pohodlné než ty divadelní.

Zatím se na festivalu představil pořádající brněnský balet a také soubory z Varšavy, Bratislavy, Bělehradu, Vídně a Lublaně. Velký zájem byl z dosavadních představení například o vídeňskou Popelku a také o Doktora Živaga z produkce Slovinského národního baletu v choreografii Jiřího Bubeníčka.

V sobotu se na výstavišti představí pražské Národní divadlo s inscenací Decadance, kterou tvoří choreografie slavného Izraelce Ohada Naharina. V neděli do Brna zavítá baletní soubor Národní opery Lvov. Přiveze jednoaktový balet Šehrezáda v kombinaci s choreografií Carmen Suite, je téměř vyprodáno.

V pondělí divadelníci z Chorvatského národního divadla v Záhřebu předvedou svoji verzi Smrti v Benátkách. Přehlídku 16. června uzavře Maďarský národní balet Budapešť třemi choreografiemi Hanse van Manena.

Národní divadlo Brno kvůli rekonstrukci Janáčkovy scény hledalo a nacházelo pro část svých produkcí alternativní prostory. Některé vlastní operní a taneční inscenace uvádělo taktéž na výstavišti, činohra po celé jaro využívala šapitó v Lužánkách.