Společnost Respilon z Brna věnuje neziskovým organizacím pečujícím o těžce nemocné 20.000 ústenek s nanovláknem, které zachytí 99,9 procenta veškerých virů a bakterií. Tím chrání nejen okolí jako klasická rouška, ale především jejího nositele. O daru dnes novinářům řekla výkonná ředitelka Respilonu Jana Zimová. Firma ústenky získala z Číny ze svých zásob, ke kterým se nemohla od konce loňského roku dostat.

Ústenky s nanovlákennou membránou dostane například nadace Krtek, která pomáhá onkologicky nemocným dětem. Firma s ní spolupracuje delší dobu. Ředitelka nadace Eva Kroupová uvedla, že je po ústenkách poptávka. "Jakmile je dostaneme, budeme jimi zásobit rodiny. Chránit se musí děti, ale i jejich rodiče," uvedla Kroupová. Krtek je součástí Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, která léčí každý rok asi 150 dětí.

Ústenky dostane i Klub nemocných cystickou fibrózou. Jeho ředitelka Simona Zábranská uvedla, že v ČR je asi 660 pacientů s touto nemocí spočívající v zahleňování plic, které pak ztrácejí svou kapacitu. "Dnešní situace je pro naše pacienty velmi těžká. Tu karanténu, kterou nyní zažívá celá republika, naši pacienti zažívají stále. Možná současná situace přispěje k tomu, aby si lidé uvědomili, proč nemocní nosí roušky," uvedla Zábranská. Dodala, že klub spolupracuje s Respilonem dlouhodobě, protože jeho ústenky s nanovláknem nejenže chrání okolí, ale oproti obyčejným rouškám také nositele.

Firma Respilon vyvíjí nanovlákna, ze kterých si pak v zahraničí nechává vyrábět ústenky nebo respirátory. Spolupracovala se třemi čínskými firmami, kvůli šíření koronaviru se ale od konce loňského roku nemohla dostat ke svým zásobám v Číně. "S maskami z tohoto skladu jsme už ani nepočítali. Určité množství se nám podařilo získat za pomoci naší vlády," uvedla Zimová. Kolik se firmě podařilo získat z celkových zásob asi 750.000 masek a k jakým účelům krom neziskových organizací poslouží, zatím neuvedla. "O všem budeme jednat, informace sdělíme odpoledne," řekla Zimová. Podle ní jsou ústenky na cestě z Číny, v zemi by měly být ve čtvrtek ráno.

Kromě toho společnost nechává vyrábět ve spolupráci s tureckými partnery nové ústenky a respirátory, které kromě nanovlákna obsahují akcelerovaný oxid mědi, který zachycené viry ihned zahubí. Podle Zimové by měly být k dostání druhý týden v dubnu, firma je dodá i státu. V květnu chce masky sama začít vyrábět v Brně. Denní výroba by mohla být až 150.000 masek.

V České republice bylo k dnešnímu ránu skoro 1500 potvrzených případů nákazy koronavirem. Onemocnění si vyžádalo v zemi už tři oběti, deset lidí se vyléčilo. V Jihomoravském kraji je 92 potvrzených případů.