Oslava příchodu nového roku znamená menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách a první lednový den se vlaky rozjedou o něco později, než v obvyklý sváteční den. Rušno začne na nádražích až v odpoledních hodinách, České dráhy proto vypraví mnoho posilových vozů a doporučují zákazníkům rezervaci míst. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Českých drah Lukáš Kubát.

„Večerní provoz na Silvestra trvá déle, než je tomu o Štědrém večeru. Přesto by cestující měli tento večer počítat s výrazným omezením dopravy. Na mnoha linkách je provoz ukončen brzy zvečera a také na frekventovaných tratích v okolí aglomerací jedou poslední vlaky kolem 22. hodiny. Na Nový rok je třeba počítat se zahájením běžného svátečního provozu na mnoha tratích až okolo šesté nebo sedmé hodiny ráno,“ popsal Kubát.

Pouze na frekventovaných linkách ve velkých aglomeracích vyjedou první vlaky dřív

„Cestujícím proto doporučujeme ověřit jízdu svého vlaku o silvestrovské noci a brzy ráno na Nový rok například v aplikaci Můj vlak nebo na webu Českých drah,“ doplnil Kubát.

České dráhy plánují posílení novoročního provozu

Během pondělí 1. ledna se bude vracet množství lidí zpět do aglomerací. České dráhy očekávají odpoledne a večer zvýšenou poptávku. Národní dopravce vypraví řadu posilových vozů a ve vybraných železničních uzlech, např. v Plzni, Bohumíně nebo v Olomouci, bude mít připravené pohotovostní vozy pro operativní posílení nejvytíženějších vlaků.

České dráhy navýší kapacitu svých vlaků celkově o stovky míst k sezení

„Navzdory posílení vlaků lze očekávat u odpoledních a večerních dálkových spojů 1. ledna velmi silné obsazení. České dráhy proto doporučují včasnou rezervaci míst a všem cestujícím, kteří mají možnost se přepravní špičce vyhnout a cestovat třeba až v úterý 2. ledna, kdy končí vánoční prázdniny, aby využili možnost cestovat až v úterý, kdy bude pokračovat posilování některých spojů,“ uzavřel Kubát.