Spoje na zavolání, které fungují v okrajových částech Jihomoravského kraje, kde je slabá a nepravidelná poptávka po autobusové dopravě, bude možné objednat nejen po telefonu, ale i přes internet na webu eshop.idsjmk.cz. V tiskové zprávě to dnes oznámil mluvčí společnosti Kordis JMK Květoslav Havlík. Rozšíření možností je spojené se zavedením nové linky 304, která může na zavolání zajíždět do rozvíjející se obytné lokality Záhoří v Kuřimi.

Spoje na zavolání fungují dosud na 14 linkách a jsou rozprostřené po celém kraji. Pokrývají obce na koncích linek. „Poptávka je pravidelná, její velikost záleží na denní hodině i na konkrétním dnu,“ řekl Havlík. Kordisu slouží spoje na zavolání také jako průzkum zájmu cestujících a v případě, že spoje jezdí pravidelně, mohou se změnit v klasické linky, jako se to stalo například na jedné trase z Tišnova. Kdo bude objednávat přes internet, musí být v e-shopu registrovaný a přihlášený, aby lidé službu nezneužívali.

Ze spoje na zavolání se může stát standardní linka v budoucnu také v Kuřimi, pokud bude poptávka po některých spojích každodenní

„Zavolání bude stále nejjednodušší možností. Je potřeba to udělat nejpozději hodinu před odjezdem,“ řekl Havlík. Možnost objednávky po internetu bude podle Havlíka vhodná například pro studenty či žáky, kteří by potřebovali dojíždět pravidelně a mohou si objednat spoje na více dnů. Spoj na zavolání je potřeba objednat v případě, že jím chce člověk jet ze zastávky jako nástupní. Pokud chce cestující na takové zastávce vystoupit, stačí to oznámit řidiči.

Havlík uvedl, že v budoucnu by mohlo být možné také objednání pomocí aplikace Poseidon. Kraj ji však chce nejprve zmodernizovat a pak tuto možnost přidat. Kdy by to mohlo být, není dnes zatím zřejmé.