Po jarních předtáčkách  začíná už zítra hlavní část natáčení nového českého filmu Zátopek. Film věnovaný osobnosti legendárního československého běžce a několikanásobného olympijského vítěze Emila Zátopka točí režisér David Ondříček podle scénáře, na kterém spolupracoval s Janem P. Muchowem a Alicí Nellis.

Natáčení je rozděleno do několika etap, během nichž se štáb bude přesouvat po celé České republice, a je naplánováno s přestávkami až do poloviny prosince.  Zahajuje se na několika místech v Praze, točit se bude v Plzni i okolí Lipna, náročné scény dvou olympijských klání – londýnského a helsinského, s desítkami komparsistů vzniknou v Brně na stadionu Za Lužánkami, popsala v tiskové zprávě mediální zástupkyně filmového projektu Uljana Donátová.

Bylo třeba najít „doublery“ pro oba originálním stadiony, ani na jednom místě již není možné klíčové scény natočit, nicméně brněnský vyhovuje potřebám filmu a architekt Jan Vlasák ho upravil tak, aby Helsinky a Londýn plnohodnotně nahradil. Produkci pak čekalo zajištění náročných prací na stadionu. „Bylo třeba vykácet nálety a vyčistit tribuny, na nichž rostly i stromy, dále kompletní rekultivace trávníku a povrchu – tzn. vybagrování a odvoz 1721 tun zeminy, vysetí nového trávníku, nivelace povrchu, vytyčení běžeckého oválu nebo vytyčení sportovišť,“ vypočítává všechny nutné úkony výkonná producentka Daria Špačková. Během natáčení ještě proběhne "přestavba" z černého povrchu dráhy pro LOH v Londýně na antukový, který bude představovat LOH v Helsinkách. Zdejší natáčení se uskutečňuje ve spolupráci s městem Brnem a sportoviště, která budou po potřeby filmu vytvořena, město následně využije k veřejným účelům.

„Pro nás je ctí spolupracovat na filmu o jednom z největších sportovců historie a jsme také rádi, že doposud chátrající lokalitu sportovního stadionu lze znovu využít,“ řekl náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Příběh filmu Zátopek začíná v pohnutém roce 1968. Australský rekordman Ron Clarke právě navzdory očekáváním promarnil pravděpodobně poslední šanci na olympijskou medaili, když během klíčového závodu utrpěl vážný zdravotní kolaps. V době rekonvalescence propadne pochybám o smyslu vlastní kariéry. Nakonec se rozhodne vydat za legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jehož od začátku bezmezně obdivuje. Příběhová linka rozhovoru Rona Clarka s Emilem Zátopkem nás retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a dohromady se spojuje v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí. Příběh o přerodu neduživého chlapce v muže, který na Olympiádě v roce 1952 získal tři zlaté medaile a zároveň ve všech těchto disciplínách dosáhl světových rekordů, se stal legendou o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě.

„Životní příběh Emila Zátopka je pro mě obrovskou výzvou,“ říká režisér David Ondříček. „Je to téměř klasický příběh outsidera a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, který se stal legendou. Osamělého, přemýšlivého běžce a zároveň veselého mluvky, který touží po obdivu. Atleta s obrovskou touhou porazit své soupeře a pak jim láskyplně věnovat zlatou medaili.“

Do hlavních rolí Emila a Dany Zátopkových obsadil režisér herce Václava Neužila a Marthu Issovou. Oba představitelé museli projít náročnou sportovní přípravou. Václava Neužila připravoval trenér Jan Pernica, Marthu Issovou trenér hodu oštěpem Rudolf Černý, několik tréninků měla i s dvojnásobnou olympijskou vítězkou a trojnásobnou mistryní světa Barborou Špotákovou.

„Nechci hrát Emila Zátopka jako nějaký idol, ikonu. Měl v sobě ohromnou vůli jít za štěstím a udělal všechno proto, aby se cítil svobodný. Pro mě je to normální člověk – tvrdohlavý, svérázný, vtipný a strašně houževnatý. Svobodu, kterou mu běh poskytoval, si doslova vydřel,“ říká o titulní postavě herec Václav Neužil, který pro film prochází i fyzickou proměnou – maskéři mu vyholili část vlasů, vytvářejí umělé „kouty“, upravují tvar uší.

„Dana a Emil Zátopkovi jsou pro mě hrdinové a považuji za strašně důležité připomenout si, že jsme měli v naší historii takovéhle velké hrdiny,“ dodává Martha Issová.

Kameramanem filmu je Štěpán Kučera, architektem Jan Vlasák, kostýmní výtvarnicí Kateřina Štefková. Jan P. Muchow, který se autorsky podílel na scénáři, složí k filmu hudbu společně s Beatou Hlavenkovou, která je autorkou hudby již k předchozímu Ondříčkovu, mezinárodně oceňovanému  projektu, Dukla 61.

Film vzniká v produkci Davida Ondříčka a Kryštofa Muchy ve společnosti Lucky Man Films, koproducentem projektu je Česká televize, Z Films a Barrandov Studio, slovenským koproducentem je Azyl Productions.

„Scenáristce Alici Nellis a režisérovi Davidovi Ondříčkovi se podařilo napsat velmi plastický a působivý portrét fenomenálního českého atleta. Zátopek je divácky vstřícný film navzdory tomu, že se nevyhýbá nepříjemným tématům a nezjednodušuje. Domnívám se, že osloví jak ty, kteří chtějí být hrdí na slavného olympijského vítěze, tak ty, jež zajímá politické a vztahové pozadí jeho úspěchů." říká kreativní producentka ČT Helena Uldrichová.

Producenti a tvůrci si váží osobní podpory paní Dany Zátopkové, olympijské vítězky a ženy, po jejímž boku strávil atlet celý život. 

Film Zátopek je realizován za podpory Státního fondu kinematografie a s podporou Českého i Slovenského olympijského výboru. S uvedením do kin se počítá v srpnu 2020.