Více než tři čtvrtiny lidí starších 50 let, kteří byli v Evropě hospitalizovaní s covidem, mělo nadváhu. Zhruba třetina z nich byla obézní. Výsledky studie vědců brněnského Národního institutu SYRI dnes v tiskové zprávě zveřejnil mluvčí institutu Filip Vrána. Podle vědců tak nadváha u pacientů s nemocí covid zvyšuje pravděpodobnost hospitalizace. Vrána upozornil, že problém je aktuální i pro českou populaci, kde se rok od roku zvyšuje průměrný index tělesné hmotnosti (BMI).

Obezita zvyšuje pravděpodobnost hospitalizace

Výzkumníci se zaměřili na data asi dvou tisíc lidí sesbíraná ze studie Share krátce poté, co se v roce 2021 v Evropě objevila druhá vlna pandemie covidu s vlnou úmrtí. Hospitalizováno bylo asi 16 procent lidí z pozitivně testovaných. Více než 75 procent z nich mělo nadváhu nebo bylo obézních. „Pravděpodobnost hospitalizace u jedinců s covid-19 pozitivitou a zároveň obézních byla přibližně 1,5krát vyšší než u osob s takzvanou zdravou hmotností,“ sdělila Dagmar Dzúrová, která v rámci SYRI vede výzkumnou skupinu zaměřenou na socioekonomické nerovnosti ve zdraví.

Lidé s nadváhou nepatřili k příznivcům očkování

Lidé s obezitou podle Vrány nepatří ke skupinám, které hojně využívaly možnost očkování proti covidu ke snížení rizika závažného průběhu. „Proč tomu tak přesně je, zatím není zřejmé. Nejnovější studie ale ukázaly, že strach a skepse vůči očkování se zvyšovaly s váhou a byly spojeny s vyšším odmítnutím vakcíny,“ upřesnil Vrána.

Další faktory váhání vůči vakcinaci

Vyšší váhavost vůči očkování má podle něj ale z různých výzkumů mnoho dalších faktorů. „Patří mezi ně především důvěra v systém, náboženství, úroveň dosaženého vzdělání. Očkování také více odmítají některé etnické skupiny obyvatel,“ stojí v tiskové zprávě.

Neočkovaní končili v nemocnici častěji

Očkování přitom mohlo pomoct. „Jedinci, kteří nedostali vakcínu proti covidu, měli 1,8krát vyšší pravděpodobnost, že budou s onemocněním hospitalizováni než ti, co očkování využili,“ uvedla japonská výzkumnice SYRI Maika Ohnová, jejíž studie je jedna z prvních, která zkoumá konkrétně souvislosti BMI a dalších rizikových faktorů s hospitalizací a vliv očkování na hospitalizaci u dospělých ve věku 50 let a starších.

Pětina obyvatel ČR trpí obezitou

Podle Ohnové účinnost vakcín nemusí být stejná u osob s obezitou ve srovnání se zdravou hmotností. „Nicméně to neznamená, že vakcíny neochrání osoby s obezitou před závažným průběhem onemocnění spojeným s hospitalizací,“ dodala. V tuzemsku loni podle dostupných dat trpěla zhruba pětina žen a mužů obezitou a zhruba třetina Čechů ve volném čase nesportuje nebo se hýbe jen zřídka.