Poprvé od 22. května se dnes ráno v brněnských domácnostech rozehřály radiátory ústředního topení. Vzhledem k poklesu ranních a večerních teplot Teplárny Brno zahájily topnou sezonu, městská firma o tom informovala v tiskové zprávě.

„Topné systémy se automaticky spustí při poklesu venkovní teploty pod 15 stupňů Celsia, při vyšší teplotě zůstávají vypnuty. Především pro rodiny s malými dětmi a pro seniory bude určitě ráno a večer příjemnější, když si budou moci v případě potřeby přitopit. Zákazníci, kteří potřebu topit ještě nepociťují, mohou nechat topení vypnuté,“ konstatoval generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Podle zákona musí teplárny začít s dodávkami tepla v případě, že průměrná denní teplota klesne tři dny v řadě pod 13 stupňů a podle předpovědi nemá znovu stoupat

Tato podmínka zatím kvůli vysokým odpoledním teplotám splněna nebyla, systémy ale reagují na nízké ranní a večerní teploty, které v Brně klesají pod deset stupňů Celsia.

Obvyklým začátkem topné sezony bývá už druhá polovina září, loni se v Brně začalo topit 19. září, letošní sezona tak začíná později

„Druhá polovina září odpovídá také obvyklým celorepublikovým průměrům, kdy se začíná s dodávkami tepla. Díky nadprůměrně teplému září se letos začátek vytápění posunul až do října. Při pohledu zpět jsme v říjnu začínali topit naposledy v roce 2016,“ doplnil Fajmon.

Teplárny už v září oznámily, že od října snižují cenu tepla, jde o letošní druhé snížení. Brněnské domácnosti od října platí 1199 korun za gigajoule (GJ) s DPH, do konce září to bylo 1485 korun a letos v únoru před prvním snížením 1672 korun za gigajoule.