"E-maily jsou ve všech případech odeslány z podvržené adresy tak, že na první pohled vypadá, že adresát je shodný s odesílatelem. Předměty e-mailů typicky obsahují adresu příjemce a jsou nazvané 'oznámení', 'poslední varování', 'poslední upozornění' a podobně," uvedl úřad na svých stránkách.

Zprávy jsou psané relativně kvalitní češtinou. Obsahují adresu bitcoinové peněženky a požadují platbu v bitcoinech nebo eurech do 24, případně 48 hodin.

Adresáta se snaží přesvědčit, že útočník má přístup do jeho počítače a že uživatele natočil na webkameru v choulostivé situaci. Vyhrožuje, že pokud nedostane zaplaceno, rozešle inkriminované video na sociální sítě a všem kontaktům v adresáři e-mailové schránky.

"Ve všech evidovaných případech se jedná o podvod, útočník nezískal přístup k vašemu účtu, ani nemá nic natočené, jedná se pouze o snahu vyděsit příjemce a přinutit ho k platbě. Zprávu doporučujeme ignorovat a smazat. V žádném případě na uvedenou bitcoin adresu peníze neposílejte," uvedl úřad.

Podobným případem se úřad zabýval už loni v dubnu, i tehdy se útočník označoval za hackera s přístupem do počítače adresáta.