Dominikánské náměstí v Brně dnes zaplnili demonstrující za nezávislost justice, požadovali odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), anebo přímo demisi celé vlády. Měli také transparenty namířené proti prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Andreji Babišovi. "Káže řepku, pije dotace," stálo na jednom z transparentů.

Demonstranti se setkali u sochy Jošta na Moravském náměstí, odkud krátce po 18:00 vyrazil pochod přes Rašínovu třídu a náměstí Svobody. Z Moravského náměstí odešlo podle odhadu ČTK 1500 až 2000 lidí, dav se ale postupně početně rozrostl.

Na Dominikánském náměstí je opticky o něco více lidí než před týdnem. Zaplnili prostor od Nové radnice až k vozovce v dolní části náměstí. Minulé pondělí byly na náměstí podle odhadu ČTK 3000 až 4000 lidí.

Městská policie podle mluvčího Jakuba Ghanema odhadovala před 19:00 počet lidí na Dominikánském náměstí na něco přes 2000. Odhad pořadatelů je výrazně vyšší. Lidé dnes demonstrují také v Praze a dalších městech. Akce pořádá iniciativa Milion chvilek pro demokracii s dalšími spolky. Požadují jmenování nezávislého ministra spravedlnosti. Chtějí také ujištění, že vláda neodvolá nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

"Vypadá to, že chce dostat justici pod kontrolu," řekla na adresu Babiše Hana Strašáková z iniciativy Společně Brno. "Náš premiér je uznaný agent StB, vládu podporuje komunistická strana, lidé ze starých struktur se nám zase dostali k moci," uvedl v projevu senátor Tomáš Goláň (za SEN 21). Řečnili také zástupci politických stran, například europoslanec Stanislav Polčák (STAN), poslanec Jiří Ventruba (ODS) a senátor Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL).

Podporovatelé protestů tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo trestní stíhání. Její jmenování krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo označují za možný "největší zásah do justiční moci od listopadu 1989".

Kritizují také to, že ministryně uvažuje o zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně. Benešová uvedla, že chce pro zúžení připravit podklady, rozhodovat o něm ale nebude. Při čtvrtečních interpelacích řekla, že verdikt by byl až na novém ministrovi v dalším volebním období.