Desítky fotografií na velkoformátových panelech dokumentují dění v tehdejším Československu po vpádu cizích armád do Československa na pokyn sovětského generálního tajemníka Leonida Brežněva. Autory výstavy jsou Jan a Sabina Kratochvilovi a ze stovek fotografií připravili k výstavě i knihu. Otevřená bude zdarma do 21. srpna.

Fotografie jsou rozčleněné tematicky pod názvy "boje", "informace", "protesty", "diskuse" či jsou rozčleněny podle měst. Záběry jsou kromě Prahy také z Brna, Liberce, Ústí nad Labem či Prostějova. Z fotografií je zřejmé, o jak osudový moment šlo a jak intenzivně jej lidé vnímali. Pod fotografiemi ovšem chybí popisky.

Vojska Varšavské smlouvy, tedy státy východního bloku pod vedením Sovětského svazu, vpadla do Československa v noci na 21. srpna a ukončila tzv. pražské jaro, tedy snahu o "socialismus s lidskou tváří" a s ním spojené společenské i ekonomické reformy. Místo toho nastoupila brzy normalizace, která na více než 20 let udusila jakékoli snahy o změny a KSČ zůstala vedoucí úloha ve státě.

"Výstavou a doprovodnou vícejazyčnou publikací chceme ono tragické léto připomenout především mladé generaci. Nepochybuji však o tom, že nová fakta, svědectví či neznámé dokumenty, které jsme na výstavě shromáždili, zaujmou i pamětníky těchto událostí," uvedl Kratochvil, který je zároveň zakladatel brněnského Muzea českého a slovenského exilu 20. století.

Pozornost je v expozici věnována také období bezprostředně po okupaci a událostem roku 1969, tedy vzedmutí odporu českého národa po sebeupálení Jana Palacha a při prvním výročí okupace.

V Brně lze navštívit i další výstavy spjaté s tragickým výročím. V Moravské zemské knihovně je až do 5. října expozice s názvem "Zvláštní vydání. 50 let od okupace Československa 21. srpna 1968 v moravském tisku". Ukazuje zvláštní vydání řady novin, které speciálně informovaly u aktuálních událostech po začátku okupace.

Muzeum města Brna otevře 21. srpna výstavu s názvem Rok 1968 v Brně očima cenzora, potrvá do konce října. "Okupaci chceme připomenout z dvojí perspektivy – jak z pohledu reálných událostí, tak z hlediska následné reakce konzervativního jádra KSČ a okupační propagandy," uvedlo v pozvánce muzeum.