fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

V Brně začnou v listopadu instalovat 1000 solárních panelů na 8 střech městských budov

hdjdfjis-sako

Foto:

SAKO (archiv)

Městská solární elektrárna v Brně se rozroste o dalších osm budov a tisícovku panelů. V listopadu je začne instalovat městská společnost SAKO Brno Solar, které se na realizaci podařilo sehnat dotace. V tiskové zprávě o tom informoval předseda představenstva společnosti SAKO Filip Leder (KDU-ČSL).

Podle něj je v plánu osadit do pěti let 650 střech ve městě panely, a vytvořit tak městskou solární elektrárnu. Prvních 88 panelů už nechalo město instalovat na bytové komplexy Vojtova 7 a Vojtova 9 v závěru minulého roku. Na jaře následovalo osazení střechy domu s pečovatelskou službou na Horově ulici.

„Tisícovka panelů se objeví na základních školách Sirotkova, Merhautova, Jana Babáka, na Domově seniorů Vychodilova včetně odloučeného pracoviště Tábor a na střeše polikliniky na Lesné. Projekty o celkovém rozpočtu 15 milionů korun by se při současných cenách energií měly vrátit zhruba za pět let,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Kromě toho se připravuje projektová dokumentace na instalaci střešních panelů v areálech SAKO Brno na Jedovnické a Černovické, které budou sloužit k nabíjení vozů na elektřinu. „SAKO Brno Solar nyní vyhlašuje výběrové řízení na zhotovitele instalace a začátek prací plánujeme na listopad. Čtvrtinu celkové ceny získá město z modernizačního fondu. Do konce roku mají také skončit přípravy projektů pro dalších 27 budov a začít práce na dokumentaci pro 38 budov,“ popsal Leder.

„Celkový instalovaný výkon tisícovky nových fotovoltaických panelů přesáhne 450 kWp. Vyrobený výkon ročně ušetří tolik emisí CO2, kolik absorbuje 4 500 vzrostlých stromů,“ uzavřel Hladík.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT