Ať už to zní jakkoliv, klinika přichází s tzv. mikrofluidním čipem. Ten v sobě skrývá bariéry, které jsou v těle ženy a spermie je musí překonat, aby se dostaly k vajíčku v těle ženy. Při umělém oplodnění lékaři vybírají ty nejkvalitnější spermie, tím má proces největší šanci na úspěch. Proto právě spermie, které překážky v umělém prostředí překonají nejrychleji, dostanou šanci prokázat svoji schopnost „naostro“.

„V porovnání s ostatními metodami zpracování spermií je metoda mikrofluidní separace ke spermiím šetrnější. Vybrané spermie jsou kvalitnější, lépe se hýbou a úspěšnost procesu umělého oplodnění tak vzrůstá, díky této metodě lze vyhledat až o desítky procent více kvalitních spermií,“ uvedl vedoucí lékař kliniky Reprofit  Pavel Otevřel.

Klinika s tímto systémem sbírá zkušenosti a bludiště už využily desítky párů, které se zde s neplodností léčí.

Na kvalitu spermií má vliv řada faktorů, například obezita, životní styl, ale i časté pobyty v sauně, kouření, užívané léky a především věk. U mužů se udává kritický věk plodnosti kolem 45 let, poté se kvalita spermiogramu přirozeně snižuje.

Na tom, zda v posledních desítkách let kvalita spermií klesla, se odborníci stále nemohou shodnout. Podle Světové zdravotnické organizace se dříve za normální považoval spermiogram se 40 miliony spermií na ml, nyní je to 15 milionů na ml. Kromě koncentrace se u spermií posuzuje i tvar (morfologie) spermií, a právě jejich pohyblivost. Mikrofluidní čip zatím nehradí zdravotní pojišťovny, zájemci si tak musí jeho použití zaplatit.