Počet podaných očkovacích dávek proti koronaviru překročil 9,5 milionu, alespoň jednu dávku má polovina z 10,7 milionu obyvatel ČR. Od minulého týdne přibývá míst, kde se lidé mohou nechat očkovat bez objednání. V pondělí přibylo jedno v Praze, ve středu se otevřou místa v Ostravě a Brně a postupně by měla vzniknout ve všech krajských městech. Nejmenší proočkovanost lidí nad 60 let je v příhraničních regionech. Koronavirus se v Česku dál šíří, reprodukční číslo se ale vrátilo pod jednu, což značí zpomalení. Dominantní je varianta delta, experti objevili i první případ varianty delta plus.
Nejméně očkovaných lidí proti covidu-19 nad 60 let je v některých příhraničních regionech v Moravskoslezském, Zlínském a Plzeňském kraji. Kraje by podle premiéra do těchto obcí mohly poslat mobilní očkovací týmy nebo organizovat svoz lidí na očkování do větších měst. Podle ředitele Krajské hygienické stanice v Plzni Michala Bartoše může nižší proočkovanost v příhraničí souviset i s tím, že u hranic žije hodně pendlerů, kteří se nechali očkovat v Německu, a do českých statistik očkovaných se tak nepromítli.
Vláda považuje očkování za jedinou účinnou prevenci a v pondělí rozhodla, že od 1. září se už nebudou ze zdravotního pojištění hradit preventivní testy na covid, které dnes lidé potřebují například při cestování, pro návštěvu kulturních akcí či restaurací. Výjimku budou mít děti do 12 let, protože pro ně zatím není očkování dostupné. Testy budou i nadále hrazeny také lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a těm, kteří už s očkováním začali, ale nemají ho dokončené. Proti rozhodnutí zrušit hrazení preventivních testů se už v minulých dnech vyslovili zástupci kultury, cestovního ruchu či provozovatelé bazénů. Podle zástupců divadel to poškodí kulturní aktivity. Vláda dnes také schválila mimořádnou odměnu 20.000 korun pro hasiče, policisty a vojáky, kteří pomáhali bojovat s epidemií.
Prospěch z očkování dětí proti covidu podle České vakcinologické společnosti převyšuje rizika nežádoucích účinků. I když je nemoc v dětském věku méně závažná než u dospělých, šest dětí na covid v ČR zemřelo, přes 1000 jich bylo hospitalizováno, zdravotní stav asi 20 vyžadoval umělou plicní ventilaci. Covid také u některých dětí způsobuje závažné multisystémové zánětlivé onemocnění. Zatím je v ČR dostupná vakcína pro děti od 12 let, je od firem Pfizer/BioNTech. Do 3. července se onemocnění covid-19 v Česku prokázalo u 180.000 dětí mladších 15 let.
Vyšší proočkovanost než v celé populaci mají podle Svazu průmyslu a dopravy velké firmy. Přes polovinu zaměstnanců má podle svazu naočkovanou 29 procent firem. Třetina společností se chce stále do očkování zapojit, pokud to vláda oficiálně umožní. Od tohoto záměru 13 procent podniků odradil dosavadní přístup kabinetu.
Koronavirus se v Česku dál šíří, i když v posledních dnech přibývá v mezitýdenním srovnání méně případů. Stejně jako minulý týden ve středu, čtvrtek a v pátek přibylo i v neděli méně případů než před týdnem, počet klesl na 116 z předchozích 147. Reprodukční číslo, určující kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se k dnešku snížilo na 0,96 z 1,11. Naposledy bylo pod hodnotou jedna na konci června. Mezi okresy mají nejvyšší počet nakažených na 100.000 obyvatel za sedm dní okresy Plzeň-sever, Plzeň-město a Praha.
Podle Státního zdravotního ústavu se v Česku šíří hlavně varianta koronaviru delta, dříve zvaná indická. Podle výsledků z posledních dvou týdnů převládá ze 70 až 80 procent. Experti zachytili v Jihomoravském kraji také jeden případ nové varianty delta plus, která se nejčastěji vyskytuje v Polsku a Portugalsku. Zatím není jasné, zda je tato varianta nakažlivější než delta a zda má nemoc horší průběh. Jedinou nakaženou v Česku je třicetiletá žena z Jihomoravského kraje.
Od včerejška musí organizátoři hlásit veškeré plánované akce nad tisíc účastníků příslušné krajské hygienické stanici. Vláda o tom rozhodla minulý týden v souvislosti se šířením koronaviru mezi mladší generací. Změna má přispět k lepší kontrole dodržování pravidel konání akcí, mezi které patří zejména dokládání bezinfekčnosti. Podle šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška právě mladí lidé tvoří většinu nových případů nákazy.
Evropská komise v pondělí schválila český národní plán obnovy, který Česku otevře cestu ke 180 miliardám korun dotací z mimořádného krizového fondu Evropské unie. Fond má členským zemím pomoci oživit hospodářství zasažené koronavirovou pandemií či je lépe připravit na její případné opakování. Plán podle komise splňuje stanovená ekologická či digitální kritéria. České úřady však budou muset důsledně předcházet možným střetům zájmů veřejných činitelů, aby země mohla inkasovat všechny peníze. Ve střetu zájmů je přitom podle dřívějších závěrů auditu komise premiér Babiš. První finance by do Prahy mohly přijít v září, pokud českou investiční strategii definitivně odsouhlasí členské státy.