V České republice začal fungovat projekt na recyklaci plastových květináčů. Nemusí tak končit ve žlutém kontejneru na plasty, ale mohou posloužit dál. V tiskové zprávě o tom za firmu Plastia informovala Denisa Ranochová. Firma za systémem s názvem Otoč květináč stojí.

Do pilotního projektu, kde plastové květináče předat, se zapojilo 11 prodejen ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Také výměnný bazar v Praze. „Další sběrná místa brzy přibudou. Náš nápad totiž nadchl všechny, komu jsme jej představili,“ uvedla spolumajitelka rodinné firmy Lenka Novotná.

Pokud lidé vyhodí květináče do žlutého kontejneru, pravděpodobně skončí ve spalovně

„My květináče přebereme, hezké a funkční věnujeme tam, kde budou ještě dobře sloužit a dělat radost, například v domovech pro seniory, ve školách nebo v azylových domech. Rozbité podrtíme a vyrobíme z nich květináče nové,“ popsala Novotná.

Do sběrných boxů lze přinést jakékoliv květináče z měkkého i tvrdého plastu, funkční i rozbité

„Náš moravský projekt se ujal i v Praze. V průběhu celého roku mohou lidé přinášet vyřazené květináče na akce pořádané SWAP Prague, což je událost, kde se neplatí penězi, ale věci se navzájem vyměňují, a kde si můžou lidé květináče na rozdíl od sběrných kontejnerů rovnou i odnést,“ doplnila Novotná. První swap se konal koncem března v prostoru Radlické kulturní sportovny v Praze na Smíchově.

Dosud potvrdili zájem o vysbírané a nepoškozené květináče například Oblastní charita Žďár nad Sázavou, Útulek věcí a re-use centrum v Jihlavě, Základní škola Nížkov, Centrum sociální a podpůrné péče a dobrovolníci nemocnice Jihlava, včetně nemocnice samotné a další. Zapojení do projektu potvrdila i Federace nábytkových bank a Reuse center.