Slavnostní uvedení svazku nazvaného "Gen. O dědičnosti v našich osudech" se koná v úterý odpoledne v Mendelově muzeu v prostorách augustiniánského kláštera, tedy v místech, kde působil zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel.

Kniha podle nakladatelství Munipress poprvé v úplnosti popisuje zrození a rozvoj vědní disciplíny vzniklé mimo jiné na základě Mendelových objevů. Významně se ale dotýká i současnosti, rozebírá současné objevy i filozofické a etické aspekty oboru. Podle překladatele Jana Šmardy, jinak ředitele Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, dokázal autor spojit odbornost s citem pro jazyk a příběhem.

Pro překlad Šmardu oslovilo nakladatelství Munipress, protože se už dřív podílel na českém vydání knihy o historii léčby rakoviny Vládkyně všech nemocí od stejného autora. Kniha o rakovině, za kterou dostal Mukherjee Pulitzerovu cenu, byla zaměřená na užší oblast a díky tématu určená nejširší čtenářské obci. Kniha Gen naopak mapuje rozsáhlý obor molekulární biologie a zaujme spíše zájemce o přírodní vědy a medicínu.

"Věřím, že toto dílo může pomoci k rozostření hranic mezi lékaři a přírodovědci, protože ukazuje, jak mohou znalosti přírodních věd pomoci s hledáním léčby geneticky podmíněných nemocí," podotkl.

Munipress vydává knihu ve své edici Poprvé v češtině. "Pro ni vyhledáváme významná díla světové odborné literatury, jejichž témata mají silnou vazbu k oborům na Masarykově univerzitě. V případě knihy Gen je to pak také připomínka odkazu Gregora Johanna Mendela, o nějž univerzita pečuje díky Mendelovu muzeu," dodala ředitelka nakladatelství Munipress Alena Mizerová.