V Sivicích na Brněnsku vznikne biocentrum, se stavbou se začne v létě

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Obec Sivice už v loňském roce vysadila alej stromů podél polní cesty, letos se chystá vybudovat biocentrum. Jde o soustavu vodních tůní, která významně zlepší biodiverzitu. Na tiskové konferenci o tom dnes informovala starostka obce Sivice Marie Kousalová (KDU-ČSL).

Obec se dlouhodobě snaží vracet do krajiny přírodní prvky, nesouhlasí s kácením remízků nebo s vysoušením mokřadů. Krajina podle Kousalové tak ztrácí schopnost zadržet vodu a postrádá rozmanitost.

„Vše začalo nekončící debatou kolem zanesené vodní nádrže ve správě Povodí Moravy. Pozemky pod ní patří obci. Dohodli jsme se, že v místě nádrže zřídíme vodní tůň. Opodál budou další tři menší tůně, val k vyhřívání obojživelníků, krajinná zeleň. Když se nám podařilo pro tento projekt získat podporu ze SFŽP, pustili jsme se do přípravy. Vybrali jsme dodavatele a v létě začneme stavět,“ popsala Kousalová.

Obec tím současně vyřešila letitý problém přívalových dešťů. „Několikrát do roka voda z koryta vybřežovala a zaplavovala zahrady a sklepy. Část vody jsme odklonili mimo obec a chceme jí plnit vodní tůň v biocentru. Vodu sem přivedeme příkopem podél cesty, ten však musíme upravit, opevnit a na konci osadit propustek," uzavřela Kousalová. Biocentrum přijde asi na 4,5 milionu korun, stavba by mohla být ukončena v květu příštího roku.