Prodej vánočních jedliček organizuje už řadu let nezisková organizace Rezekvítek. Stromky v květináči jsou vysoké kolem 40 centimetrů, stojí 135 korun a pochází z místního přírodě blízkého hospodaření Lesů města Brna. Majitelé stromků navíc dostanou ke každému stromku návod, jak o něj během zimy a Vánoc pečovat.

„Letos jsme měli od městských lesů objednaných 120 kusů vánočních jedliček. Prodej je tentokrát trochu slabší než loni, kdy jsme čekali, že kvůli pandemii koronaviru bude zájem menší. Lidé nás však mile překvapili, a nakonec se v loňském roce prodalo asi 1400 stromků,“ sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN ředitelka kanceláře Rezekvítku Tereza Žižková.

Slabší zájem obyvatel jihomoravské metropole před letošními Vánocemi si vysvětluje tím, že kvůli epidemické situaci musel Rezekvítek už dvakrát zrušit jarní výsadbu vánočních jedliček. „Řada lidí si tak zřejmě stromek nechala na další svátky. Přesto si myslím, že celkově je zájem o jedličky v květináči parádní,“ míní Žižková.

Na Rezekvítku ve Štolcově ulici v brněnských Černovicích prodávají jedličky každý všední den od 9 do 17 hodin, kde si je zájemci můžou koupit až do 21. prosince. Jedličku si lze objednat i přes e-shop.

Další prodejní místa jsou například v Nadaci Veronica na Palackého třídě 25 v Brně-Králově Poli a na Pekařské 38 v centru Brna. Lesy města Brna nabízejí stromky v květináči v brněnské Bystrci na Komínské 32 nebo v Lesních  školkách pod Babím lomem, organizace Lipka pak prodává stromky na Lipové 20 v Pisárkách.

A jedličky si můžou lidé do 22. prosince pořídit i na radnici v městské části Žebětín na oddělení životního prostředí.

Brňané pak budou mít další možnost zasadit zakoupený stromek 9. dubna příštího roku. Výsadba proběhne za asistence lesníků v lesní školce pod Babím lomem. Smyslem projektu je vracet zpět do brněnských lesů původní druh – jedli bělokorou. „Doposud jsme takto společnými silami vysadili stovky stromků,“ uvedla ředitelka. Druhým cílem projektu je omezit plýtvání řezanými stromky. Každé Vánoce se jich v tuzemsku prodá přes milion. Stromky se pak po svátcích stávají odpadem, který se obtížně likviduje.