Vánoční jedle pro Brňany bude opět z univerzitních lesů, městu ji tradičně daruje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. Na cestu na brněnské náměstí Svobody se strom vydá v sobotu 20. listopadu opět koňským povozem. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána.

Jedná se v pořadí už o 32. vánoční strom, vybraná jedle je vysoká 13 metrů a stará 23 let. „Jedle je vizuálně ve skvělé kondici. Její výběr byl ovlivněný, kromě estetického pohledu, též parametry pro převoz koňským povozem, kdy limitující je výška stromu i šířka koruny. Hlavním parametrem je ovšem zdraví stromu, na což se dělají odborné posudky s ohledem na bezpečnost," uvedl za lesní podnik Křtiny Lumír Dobrovolný. Ten dále dodal, že podnik je schopen dodat i třeba o deset metrů větší stromy, ale ty už nejde převážet koňským povozem

Jedle bělokorá je původní domácí dřevina. Roste tedy v přirozeném prostředí a zdravých lesích na sever od Brna, které Mendelova univerzita obhospodařuje. Lesníci ŠLP Křtiny mají jednotlivé stromy pro vánoční Brno předem vytipované.

Tradici vánočního stromu v centru města založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který 22. prosince 1919 spolu s kolegy našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Těsnohlídek pak dal podnět k založení dětského domova Dagmar, který se stará o opuštěné děti. Pod vánočním stromem bývala kasička, do níž mohli lidé dávat finanční dary na stavbu tohoto zařízení. „Vzhledem k této tradici vybíráme strom pro Brno na bílovickém polesí," doplnil Dobrovolný.

Cesta vánočního stromu začne v sobotu 20. 11. u hájenky v Bílovicích nad Svitavou. Strom pak pojede na koňském povoze po zastaveních v několika brněnských městských částech a jeho slavnostní předání proběhne na náměstí Svobody. Samotné rozsvícení vánočního stromu se uskuteční v pátek 26. listopadu v 17.00 hodin.