Vědci z brněnského Národního institutu SYRI spouští v květnu unikátní výzkum, který má mapovat vnímání kvality života z pohledu vybraných zdravotních charakteristik u lidí bydlících v okolí obou českých jaderných elektráren. Experti budou zejména mapovat obavy a úzkosti lidí bydlících v bezprostředním okolí jaderných elektráren Temelín a Dukovany.

Ke zkoumání vybrali obyvatele pěti měst

Výzkumníci pro účely studie vybrali pět měst – konkrétně jde o Náměšť nad Oslavou, Ivančice, Jaroměřice nad Rokytnou, Protivín a Týn nad Vltavou. Tato města leží v blízkosti jaderných elektráren a jsou vzájemně srovnatelná z hlediska počtu obyvatel, věkové struktury, i vzdálenosti od atomové elektrárny.

Podobný výzkum se v Česku ještě nedělal

„S dotazníky budeme chodit za lidmi staršími 18 let. Průzkum je unikátní, protože takové šetření v České republice dosud nebylo provedeno a je cenné pro posouzení zdravotního stavu obyvatel v blízkosti jaderných elektráren,“ uvedl výzkumník SYRI Anton Drobov s tím, že podobné výzkumy jsou známé například z Číny ale s rozdílnými výsledky. Průzkum bude probíhat od letošního května do ledna 2024. Zveřejnění výsledků je v plánu za rok.

Mapoval důsledky války na Ukrajině na duševní zdraví dospívajících

Drobov už mapoval, jaký měly dopad důsledky rusko-ukrajinské války na duševní zdraví u dospívajících lidí. „Zjistili jsme, že duševní zdraví je v krizových situacích vysoce ohroženo. Účastníci studie z řad vysokoškoláků byli silně znepokojeni zprávami o válce. Zhruba třetina z nich měla střední až silnou míru úzkosti a deprese. U žen jsme zaznamenali při vyšší frekvenci sledování zpráv a používání sociálních médií vyšší úroveň úzkosti a depresivních symptomů, což jsou rizikové faktory pro psychické poruchy,“ řekl Drobov, který bude data z obou studií porovnávat.

Porovnají data s dlouhodobým vlivem stresu

Studie souvislostí mezi obavami a úzkostmi z života v okolí jaderných elektráren oproti loňské studii nabídne data od lidí, kteří v případném stresu žijí dlouhodobě. Sám Drobov, který výzkum vede, pochází z běloruského Minsku. Zabývá se různými zdravotními charakteristikami jako je prevence HIV/AIDS nebo zdraví migrantů a uprchlíků.