Vedení městské části Brno-střed usiluje o změny v rušení poštovních poboček. Česká pošta tam plánuje zrušení pěti ze sedmi poboček a dvě zbývající chce přesunout jinam. Proti původním plánu navrhla místo pošty v centru Velký Špalíček v Mečové ulici zrušit pobočku na Renneské třídě. Vedení městské části chce spíše než poštu ve Špalíčku zachovat tu v Orlí ulici a se zástupci státního podniku bude dál jednat. Informovala o tom mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Pošta navrhla výměnu Mečové za Renneskou

Česká pošta chtěla nejprve zrušit pobočky v ulicích Kounicova, Údolní, Křížová, Příkop a Mečová. Nyní navrhla Mečovou vyměnit za tu na Renneské třídě. Podle Dobešové může být ale důvodem konec nájemní smlouvy na Renneské, kde by se tedy pošta zrušila tak či tak. Kromě toho chce pošta přesunout pobočku z Nádražní ulice do obchodního centra Letmo a tu z Orlí ulice do Šumavské.

Požadují zachovat větší pobočku v Orlí ulici

„Raději než výměnu za Špalíček požadujeme zachování pošty v Orlí ulici. Pošta ve Špalíčku má dvě přepážky, je malá, není tak dobře dostupná z MHD a nemohou tam být uložené zásilky. V Orlí je sedm přepážek a je možné ji ještě rozšířit. Je tam zázemí, lidé si tam mohou na chvíli sednout, vyplnit papíry, je tam i dobrá dostupnost pro lidi s kočárkem nebo pro ty, kterým se hůř chodí,“ řekla Dobešová.

Radnice má obavy z přesunu hlavní pošty do Letma

O zachování pošty v Orlí usiluje radnice o to víc, že má obavy z přesunu pošty z Nádražní ulice do čtvrtého či pátého patra centra Letmo, kam se lidé dostanou pouze po eskalátorech nebo výtahem. „Chceme mít v centru města alespoň jednu bezbariérově dobře dostupnou poštu. Pokud se pošta z Orlí přesune do Šumavské, tak je to úplný okraj městské částí, je to daleko od tramvaje a nelze tam parkovat. Bezbariérovost tam navíc znamená sjet výtahem do garáží a jiným výtahem z garáží na poštu,“ popsala problémy mluvčí radnice.

Hejtman měl jednat se zástupci České pošty

K rušení poboček přistoupila pošta z úsporných důvodů, aby se vyhnula insolvenci. V zemi má k polovině letošního roku zrušit 300 poboček, z nichž 23 je na jižní Moravě. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) měl na dnešní odpoledne naplánované jednání o tomto kroku se zástupci České pošty. „Chtěli jsme po poště kritéria a data k rušeným i zachovaným pobočkám. Nejsme schopni posoudit, které pobočky má smysl rušit a zachovat, nejsme schopni navrhovat jiná řešení bez dat. Místo zaslání dat navrhla pošta osobní setkání,“ dodal hejtman.