Brno už nyní řeší revitalizaci svých řek a vodních ploch. Stavební ruch je už i na Staré Ponávce a na ni navazujícím Svitavském náhonu. Ty byly zbudovány ve 13. století v původních korytech Ponávky a Svitavy. Revitalizací tohoto vodního toku chtějí radní navrátit vodu zpátky do města, zpřístupnit ji lidem a zlepšit přírodní stav lokality.

Letos se dělají práce asi za šest milionů korun, v plánu jsou pak další čtyři etapy zhruba za 80 milionů korun. „Předpokládáme, že část nákladů nám pokryjí dotace, ale v jednání jsme i se soukromým investorem,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík. Ten dále dodal, že kromě Ponávky se už pracuje také na projektech Svitavy a Svratky.

Práce, které právě probíhají na Staré Ponávce, realizuje Veřejná zeleň města Brna, konkrétně jde o dvě etapy. „ První se věnuje vytvoření vodní plochy, která bude napájená vodou z Ponávky s hrází na jihozápadní straně. Druhá etapa je směřována k ulici Za Mostem, kde je navrhovaná klidová zóna s přístupem k vodě,“ doplnil náměstek Hladík.

Další čtyři etapy, na které Brno teprve bude shánět peníze, jsou ve fázi projektové dokumentace. Ta počítá s vytvořením parku s rybářskou stezkou, včetně posezení u ulice Hodonínská a Svatopetrská.

„ Vznikne nám tu i lesopark a cyklostezka poblíž areálu bývalé škrobárny, ale také se má zpřístupnit nábřeží mezi hlavním vstupem do Tepláren Brno a vrátnicí. Tady plánujeme široké schody, které budou jednak vhodné pro posezení, ale umožní i přístup k vodě, „ doplnil náměstek Hladík.

Poslední plánovanou etapou je úprava soutoku se Svratkou, ta je podle Hladíka prakticky připravená. „Tuhle realizaci uvítají především mladé rodiny s dětmi, vzniknou tu sportovní a rekreační plochy pro všechny věkové kategorie, včetně budovy se zázemím, kde budou i toalety,“ uzavřel náměstek Hladík.