Vláda dnes projedná dotaci 65 milionů pro motocyklovou GP v Brně

Loni stát na pořádání akce vyčlenil 39 milionů. Velká cena se v Brně pojede 4. srpna.

  • Foto

    MMB (archivní)

"Jakmile to vláda schválí, může Jihomoravský kraj o dotaci požádat a bude mu přeposlána. Protože pořadatelé jsou vázáni podmínkami promotéra. Vůči společnosti Dorna musí závazky potvrdit do konce května. Takže je to v časovém souladu," uvedla dříve ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Město Brno dá na letošní ročník 15 milionů korun místo tradičních deseti. Jihomoravský kraj zvýšil podporu rovněž o pět milionů korun na 25 milionů.

Pokud jde o další ročníky, podle ministryně je třeba otevřít debatu o zapojení podnikatelského sektoru. "Na jedné straně se určitě budeme bavit o podpoře státu, protože je to pro Českou republiku prestiž. Ale podnikatelský sektor má z akce obrovský profit. A určitě by stálo za to otevřít debatu tak, jak je to v jiných zemích, kde se podnikatelé významnou měrou podílejí na tom, aby se tam ty závody mohly jet," doplnila Dostálová.

Město Brno a Jihomoravský kraj založily spolek, který má s promotérskou společností Dorna domluvené pořádání pěti ročníků MS silničních motocyklů. Letos se pojede počtvrté. V minulosti na závody dávalo peníze ministerstvo školství. Poskytlo i 70 milionů, loni ale oproti očekávání podporu snížilo na 39 milionů, čímž organizátorům vznikly finanční problémy.

Loňský ročník skončil ve ztrátě 31 milionů korun. Náklady byly kolem 170 milionů. Způsobuje je především poplatek na zisk licence pro pořádání závodů, který přesahuje 100 milionů korun. Kraj loni dal na závody 20 milionů, Brno deset, 70 milionů vynesly vstupenky a spolek požadoval 100 milionů po ministerstvu školství. Ministerstvo nakonec uvolnilo jen zmíněných 39 milionů, takže se spolek dostal do problémů s placením. Posledních asi 25 milionů zaplatil Dorně se zpožděním až v březnu.

Velké ceně hrozil v minulosti zánik, protože ji předešlý pořadatel Automotodrom Brno nechtěl pořádat kvůli její ztrátovosti. Politici z kraje a města se proto dohodli, že ji zachrání a bude ji pořádat spolek kraje a města.