Necelé dva roky uplynuly od chvíle, kdy se Brnem rozletěly vizualizace s kužely před Novou radnicí. Výtvarný návrh vodního prvku z pera Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela nenechal nikoho chladným. Jeho příznivci i odpůrci se na něj mohou nyní podívat ve skutečnosti. O slavnostním odhalení vodních prvků za osm milionů korun informovalo město na svém webu. Provoz přijde ročně na 124 tisíc korun.

Je to originální dílo, řekla primátorka

„Když se řekne vodní prvek ve veřejném prostoru, člověku většinou v mysli vytane obraz kašny nebo fontány. Ode dneška se to ale možná změní a sousloví vodní prvek si budou lidé spojovat právě s tímto originálním, a přitom na první pohled velmi brněnským dílem, kterému nelze upřít podobnost s proslulými kouřícími trubkami neboli vývody parovodů,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Rekonstrukce za 73 milionů

„Těžko uvěřit, že ještě před pár lety sloužilo Dominikánské náměstí jako parkoviště. Díky rekonstrukci, která skončila v roce 2018 a do níž město vložilo víc než 73 milionů korun bez DPH, se mu opravdu navrátila funkce ‚náměstí‘ a stalo se oblíbeným místem nejen během vánočních trhů. S novým vodním prvkem se stane pobyt tady v parném létě ještě příjemnější,“ doplnil náměstek primátorky pro investice René Černý (ANO).

Plastiky vzešly z veřejné soutěže

Plastiky symbolizující v nekonečné perspektivě ubíhající potrubí vzešly z výtvarné soutěže, kterou město uspořádalo v roce 2021. Vítězný návrh pochází z hlav Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch, a to v podobě vodní mlhy, která se rozplyne v okolí, a vodního proudu, který následně opět mizí pod povrchem. Vodní mlha má vlastnost navázat na sebe teplo, které využije ke svému odparu a tím okolí reálně ochladí. Vodní proud, který z každého kuželu vychází, osvěží mimo jiné zurčivým zvukem,“ vysvětlil Tomáš Pavlacký.

Veškerý proces je automatizovaný a dálkově ovládaný

V deštivých dnech se mlžit nemusí. Voda je z útrob kužele vypouštěna v různých intenzitách, od vodní mlhy přes pramínek vody až po vířící proud v jeho kónické dutině. Vodní mlha bude vyvolávána nejčastěji v jednom, méně často ve dvou a výjimečně ve všech třech objektech zároveň. V oběhu bude maximálně 1 kubík vody se ztrátami rozstřikem a odparem do 300 litrů denně. Realitu ukáže až provoz.

Kužely vyrobili pod Ještědem

Tři kužely o výšce od 1,4 do 2,4 metru a o hmotnosti 200, 450 a 1000 kilogramů byly vyrobeny ve slévárně Ještědský bronz v Mníšku u Liberce, kterou vyhledávají umělci z celé Evropy díky kvalitě výroby a řemeslnému zpracování odlitků. „Celý proces byl náročný. Jednalo se především o komplikovanost synchronizace prací slévárenských, stavebních, technologických a legislativních. Snažili jsme se časově neatakovat smluvní termín, který byl stanoven na konec září 2023. Máme hotovo téměř o dva měsíce dříve, abychom Brňákům a Brňačkám – a nejen jim – předali vodní prvek ještě v létě,“ dodal Pavlacký.