Návštěvníci Botanické zahrady a arboreta MENDELU mohou letos rozkvetlé kosatce obdivovat už od pátku 10. května. Tradiční výstava IRIS se totiž kvůli počasí uskuteční oproti původnímu plánu o dva týdny dříve. Posledním dnem, kdy bude výstavu možné navštívit, je pondělí 13. května, informovala zpravodajský portál BRŇAN mluvčí Mendelovy univerzity Tereza Pospíchalová.

Sbírka velkokvětých kosatců čítá přes 350 kultivarů

„Naše sbírka velkokvětých kosatců čítá na více než 350 kultivarů, které jsou seřazeny podle barev a doby vyšlechtění, takže návštěvník může sledovat postupný vývoj květů v průběhu času,“ uvedl vedoucí botanické zahrady a arboreta MENDELU Michal Pavlík. Sbírka kosatců byla založena v sedmdesátých letech minulého století. První výstava věnovaná květům kosatců proběhla v roce 1975.

Zpřístupní také orchidejové skleníky

Návštěvníci se mohou těšit také na otevřené orchidejové skleníky. „V rámci výstavy bude zajištěné i občerstvení, o které se postará brněnská čajovna Chajovna,“ upřesnila Tereza Pospíchalová.

Otevřeno bude od 9 do 18 hodin

Výstava IRIS 2024 bude otevřená denně od 9:00 do 18:00. Vstup je možný pouze hlavním vchodem z třídy Generála Píky 1. „S ohledem na stavební práce probíhající v těsné blízkosti vstupu do arboreta jsou přístupové možnosti omezené. Vjezd autem není do arboreta možný. Nejbližší spoj MHD je zastávka Bieblova, kam se návštěvníci dostanou tramvají číslo 9 a autobusem číslo 46,“ sdělila mluvčí.

Zelená oáza se rozkládá na jedenácti hektarech

Botanická zahrada a arboretum je výukové a účelové zařízení Mendelovy univerzity v Brně, které založil profesor August Bayer v roce 1938 na ploše dvou hektarů. K rozšíření plochy areálu došlo v roce 1967 na stávajících 11 hektarů. Botanici areál rozčlenili do pěti tematických částí. „Sbírky arboreta zahrnují na čtyři tisíce taxonů orchidejí, 300 taxonů tilandsií, 2000 trvalek, 350 kultivarů velkokvětých kosatců, 500 skalniček a 4000 taxonů dřevin,“ vypočítala Pospíchalová.