Nové zachycovače pádu, které vznikly ve vývojových laboratořích firmy Honeywell v Brně, získaly mezinárodní ocenění za produktový, průmyslový a komunikační design Red Dot Design Award.  Oceněné zachycovače pádu jsou zásadní součástí bezpečnostního vybavení v kotevním systému, který spojuje postroje pracovníků se žebříky, sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN mediální zástupce firmy Martin Plesný.

Brzda zpomalí a pak i zastaví případný pád

Užitečná zařízení se používají po celém světě a jsou životně důležitá například v telekomunikacích a technické infrastruktuře, kde technici a montéři šplhají po vysokých konstrukcích nebo sestupují do stísněných prostor. „Uplatnění nacházejí i tam, kde pracovníci potřebují vylézt například na střechu velkého obchodu k opravě systému vytápění, ventilace a klimatizace. V případě pádu okamžitě sevřou ocelové lano, čímž pád zbrzdí, následně úplně zastaví a absorbují energii, aby minimalizovaly náraz,“ vysvětlil Plesný.

Vývojáři se radí s uživateli

„Ocenění Red Dot Design Award za tyto zachycovače pádu potvrzuje úsilí našich inženýrů a vědců, kteří neustále vyvíjejí špičkové inovace, díky nimž je svět chytřejší, bezpečnější a udržitelnější,“ uvedl generální ředitel Honeywell Technology Solutions Czech Republic Michal Závišek. Uživatelská zkušenost je podle něj při navrhování bezpečnostních řešení klíčová. „Kdyby použití produktu bylo obtížné nebo neintuitivní, mohlo by to vést k nesprávnému použití a katastrofálním následkům. Úzce spolupracujeme s experty na bezpečnost práce a s uživateli, aby naše řešení byla ergonomická a pohodlná a snadno se tak používala,“ upřesnil Závišek.

Bezpečnost a snadné používání

Základní zachycovač pádu VC510 je kompatibilní se žebříkovými systémy, jimiž vede bezpečnostní ocelové lano o průměru 8 nebo 10 milimetrů. „Zachycovač je možné jednoduše připojit na lano i v rukavicích, což usnadňuje montérům jeho používání. Jakmile je zachycovač pádu nasazený, pomáhá udržet pracovníky v bezpečí během výstupu nebo sestupu bez nutnosti neustálého odpojování a připojování v místech, kde je vodicí lano uchyceno ke konstrukci. Výrazně tak zvyšuje bezpečnost a efektivitu práce,“ řekl Plesný.

Zachycovač umožňuje práci na dvou žebřících

Zachycovač pádu VC570 se používá na stejném systému s žebříkem a lanem. Pro připojení k lanu lze použít jen jednu ruku, zatímco druhou se drží žebříku. To umožňuje bezproblémový přechod z jednoho žebříku na druhý, a to i v rukavicích. Zachycovač má nezávislý uzamykací mechanismus pro vyšší bezpečnost. A je v něm také zabudovaný čip, který usnadňuje evidenci pracovních pomůcek na stavbách i hlášení pro inspektorát bezpečnosti práce.