Díky participativnímu rozpočtu se promění v lesopark nevyužívaný pozemek v okolí Škrétovy, Družstevní a Terezy Novákové. Radní rozhodli, že projekt za zhruba 1?7 milionu korun udělá společnost Atregia, s. r. o. Hotovo by mělo být v příštím roce.

Projekt navrhovatelky Evy Matuškové s názvem Řečkovický HRáj získal ve 4. ročníku participativního rozpočtu 3 090 kladných hlasů a umístil se tak na 11. místě.

Už loni došlo na základě posouzení dendrologa k prořezu a odstranění suchých stromů a k pěstebním zásahům, pozemek byl vyčištěn od náletových dřevin, stavební sutě a dalšího odpadu.

„Líbí se mi hlavní myšlenka projektu, tedy zachovat v co největší míře stávající dřeviny, tento pozemek otevřít a funkčně jej začlenit do sídliště. Díky projektu z participativního rozpočtu vznikne v Řečkovicích místo pro odpočinek dětí, dospělých i seniorů,“ uvedl v tiskové zprávě náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Výsledkem podle něj bude lesopark doplněný lavičkami, odpadkovými koši, ohništěm a herními prvky tak, aby se zachoval současný prostor. „HRáj bude protkán mlatovými pěšinami a vysadí se tam také nové dřeviny,“ upřesnil Koláčný.

Ve druhé části pozemku, blíže při ulici Terezy Novákové, město podle náměstka primátorky pro bydlení Jiřího Olivy (ČSSD) připravuje výstavbu dvou bytových domů s třiadvaceti startovacími byty pro mladé rodiny.

„Stavba nabrala určité zpoždění, ale snažíme se maximálně vycházet vstříc přáním místních obyvatel – a jedním z nich je i HRáj. Dokončit bytové domy bychom chtěli zhruba v letech 2024–2025. Budoucí obyvatelé jistě uvítají, že budou mít v bezprostředním sousedství pěkný park k trávení volného času,“ dodal Jiří Oliva.