Prvorepublikový den v Zastávce u Brna – to byla akce místního regionálního centra ku příležitosti oslav 100.výročí vzniku Československa. Polní ležení československých legionářů, lidé v dobových oblecích, to vše podtrženo příjemným letním počasím. A když před 11.hodinou přijel ve voze Laurin a Klement prezident Masaryk s doprovodem, iluze prvorepublikového dne byla dokonalá. První Československý prezident byl četným davem přivítán velikým potleskem a samozřejmě také stylově – chlebem a solí. Po té k naslouchajícímu davu promluvil a vydal se na prohlídku Zastávky – míst, která nesou jeho jméno: místní škola a gymnázium a nedaleká studánka. Po obědě se pak zvláštním vlakem vydal po úzkokolejce do blízkého Zbýšova. 

Před Regionálním informačním centrem a uvnitř něj však toho k vidění a prožití bylo mnohem víc. Byla slavnostně otevřena a pokřtěna nová terasa, lidé si mohli prohlédnout výstavu historických hasičských uniforem a výstroje a odpoledne pak mohli vidět i historickou hasičskou koňskou stříkačku z nedalekých Neslovic v akci. 

Uvnitř Infocentra si pak mohli prohlédnout nově otevřenou výstavu, spojenou s historií Zastávky, Rosic a hornictví. Také zde byla možnost dozvědět se něco o tom, jak se před sto lety vařila a pila káva. Děti si pak mohly vyzkoušet praní na valše. V podvečer pak atmosféru dokreslila hudba swingového orchestru Melody Gentlemans z Lednice. 

Prvorepublikový den v Zastávce u Brna se vydařil ke spokojenosti organizátorů i četných návštěvníků.