Ministerstvo poskytne na pořízení cisternových stříkaček a výstavbu zbrojnic přes 30 milionů. Kromě toho kraj dá na techniku 10 milionů profesionálním hasičům a sedm milionů policii.

Zastupitelé schválili podporu záchranným složkám v balíku několika bodů. Hlasovalo pro to 56 zastupitelů, nikdo nebyl proti a nikdo se hlasování nezdržel. Kromě toho kraj chystá ještě v dubnu další program, ve kterém dá kolem 25 milionů na výzbroj dobrovolných hasičů. O tom ale zastupitelstvo ještě nehlasovalo.

Z 28 milionů, které jsou spoluúčast kraje na ministerském programu, půjde 26 na konkrétní projekty. Příkladem je hasičská zbrojnice v Lysicích nebo Lovčičkách, ale i pořízení dopravních aut pro hasiče z Jedovnic, Žerotic, Nové Vsi, Archlebova, Šošůvky, Habrovan, Kovalovic a dalších obcí. Dva miliony bude rezerva sloužící k rozdělení během roku.

Jihomoravský kraj se na programu ministerstva podílel už loni 20 miliony korun. Letos podporu zvýšil na 28 milionů. Na druhé straně pak sníží podporu hasičů na výstroj, která dříve činila 30 milionů a poté i 50 milionů ročně. Letos na to kraj vymezil 25 milionů, zastupitelé o tom budou rozhodovat v dubnu.

Podle hejtmana Bohumila Šimka (ANO) si je kraj vědom nezastupitelné role dobrovolných hasičů. "Proto kraj dlouhodobě usiluje o náležité zabezpečení požární ochrany v kraji. Příspěvky byly v minulých letech jedny z nejvyšších. V rozpočtu pro letošní rok byla podpora systematicky rozdělena do několika oblastí. Rozdělování je nyní optimalizováno a zefektivněno," dodal Šimek.

Kraj dával každý rok i po deseti milionech profesionálním hasičům a policistům. Profesionální hasiči letos dostanou 10 milionů na pořízení techniky a uskutečnění projektů ke zvýšení bezpečnosti a požární ochrany, policisté obdrží sedm milionů na pořízení techniky.