Brněnská firma vyšle v roce 2024 do vesmíru vlastní komerční družici

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Vlastní komerční družici vyšle do vesmíru v roce 2024 brněnská společnost TRL Space Systems. Bude na ní testovat své produkty, které potom nabídne klientům. Firma už má rezervovaný let, družici vynese na oběžnou dráhu raketa Falcon společnosti SpaceX. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

Pro brněnskou firmu to představuje investici 1,5 milionu eur (tedy asi 36,5 milionu korun). Kromě otestování několika zařízení chce předvést svou schopnost postavit celý satelit a vyslat jej do vesmíru.

Družice nazvaná TROLL bude mít velikost 6U, což je přibližně velikost krabice od bot. Ponese například speciálně upravený laser LiDAR, který vyvíjí společně s centrem HiLase a který umožňuje monitorovat předměty pohybující se na oběžné dráze.

Dalším zařízením, které bude součástí družice, je hyperspektrální kamera a software pro šifrovanou komunikaci mezi družicí a Zemí. "Součástí satelitu bude také software s umělou inteligencí od partnerského startupu Zaitra, který se postará o takzvaný onboard data processing, tedy vyhodnocení dat přímo na palubě satelitu. Informace o hrozící kolizi tak algoritmus jednoduše pošle na Zem, a navíc zajistí, že družice sama uhne z kolizní dráhy," uvedl zakladatel firmy TRL Space Systems Petr Kapoun.

TRL Space Systems je česká kosmická společnost, která se věnuje stavbě družic a vývoji, výrobě a následné komercializaci vlastních produktů pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti.

Zdroj: 
čtk