Jihomoravští policisté dnes k 13:00 zajistili víc migrantů než za celé úterý

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Jihomoravští policisté dnes k 13:00 zajistili 265 migrantů, tedy více než za celé úterý, kdy bylo zadržených cizinců 194. Policie to dnes uvedla na twitteru. Kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů zavede Česko od čtvrtka na hranicích se Slovenskem kontroly. Konkrétně se to týká 17 silničních, sedmi železničních a tří říčních přechodů. Na jiných místech nebude možné od půlnoci ze středy na čtvrtek minimálně dalších deset dnů státní hranice překračovat, policisté budou hlídat i takzvanou zelenou hranici. Dnes se na kontrolních stanovištích buduje zázemí, policisté z jiných krajů se přesouvají k hranicím.

"V průběhu dneška můžete na českých silnicích vidět policisty ze všech krajů ČR, jak se přesouvají k hranicím se Slovenskou republikou," uvedla dnes policie na twitteru. V úterý policie uvedla, že od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12.000 migrantů. To výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Současně zadržela 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně. Dnes počty zadržených dál rostou. "Krátce po poledni byla při namátkové kontrole na D2 u slovenských hranic zastavena dodávka, ve které se tísnilo 31 migrantů. Převaděč byl na místě zadržen. Zajištěné cizince policisté autobusem převezli na registrační místo v Břeclavi," uvedli jihomoravští policisté na twitteru. Celkem k dnešním 13:00 zajistili 265 cizinců.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. V první fázi podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bude trvat deset dní, tedy do 8. října. Čas chce využít k jednání se slovenskou stranou, poté kabinet situaci vyhodnotí. Slovenský premiér Eduard Heger dnes Českou republiku za její rozhodnutí kritizoval a naznačil, že problém je v zajištění ochrany vnějších hranic schengenského prostoru volného pohybu osob v Maďarsku. "Trochu zde selhala práce na straně České republiky. Takto se to nedělá. Je potřeba to řešit komunikací, nikoliv takovýmito překvapeními," řekl Heger. Kromě Česka od čtvrtka zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko.

V krajích sousedících se Slovenskem dnes začaly přípravy na obnovení hraničních kontrol, instalují se tam kontejnery, kde budou mít policisté a celníci zázemí. "Tam, kde na bývalých hraničních přechodech nelze využít stávajících budov, instalujeme nyní kontejnery, ve kterých budou mít zázemí policisté," uvedla dnes zlínská policie na twitteru. Na kontroly se chystají také v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Fotogalerie: