Brněnští zastupitelé schválili nové podmínky pro žadatele o družstevní bydlení, které vycházejí z několik let staré koncepce. Upřesnění kritérií si vyžádal projekt v lokalitě Kamenný vrch II, který je ve fázi před uzavřením rezervačních smluv s jednotlivými nájemci. Zatímco původně o družstevní byt projevilo zájem přes 800 lidí, nyní se přihlásilo 206, řekla novinářům náměstkyně primátorky Karin Podivinská (ANO). Bytů má v oblasti vzniknout 334, obyvatele těch volných magistrát doplní v nové výzvě.
Družstvo Dostupné bydlení Kamenný vrch II existuje od roku 2022, zatím jej ale tvoří město a jeho společnosti Teplárny Brno a Realitní společnost města Brna. S ohledem na plánovaný začátek výstavby v březnu příštího roku se nyní připojí i družstevníci. „Žadatelům a žadatelkám z předchozích vln jsme v předešlém měsíci představili návrh nových kritérií i konkrétní cenové hladiny, se kterými při výstavbě počítáme. Na základě toho měli potvrdit, zda byty stále chtějí,“ uvedla Podivinská.
Učinilo tak 206 mladých lidí, kteří se do projektu zapojili v letech 2018 a 2022
Podivinská si nízký počet z dřívějších 800 vysvětluje tím, že část svou bytovou situaci vyřešila a pro některé mohlo být překážkou navýšení členského vkladu. Několik bytů je tedy stále k dispozici. Město je nabídne v nové výzvě, přihlašování spustí 5. května. Pokud se lidé, kteří už v projektu zapsaní jsou, ale čekají na jiné lokality, chtějí hlásit o Kamenný vrch, je to možné a budou mít přednost.
Náklady na výstavbu na Kamenném vrchu odhaduje město na 97.000 korun za metr čtvereční
Před lety se mluvilo o 60.000 až 70.000 korun. Podle Podivinské se však developerské ceny v oblasti pohybují kolem 150.000 korun. Celý projekt vyjde odhadem téměř na 2,3 miliardy korun. Vzhledem ke zdražení zastupitelé změnili i příjmová kritéria. Pro byt o velikosti 50 až 70 metrů čtverečních je nyní nutný minimální příjem domácnosti 55.000 korun měsíčně, což je o 5000 více než dříve. Podobně rostla hranice i u větších bytů.
Žadatelé do družstva vstoupí po kolaudaci stavby a vypořádání vkladů města. Předtím složí rezervační poplatek 100.000 korun při uzavření rezervační smlouvy
Výše dalšího členského vkladu je variabilní. Při uzavření smlouvy o smlouvě budoucí o vstupu do družstva mohou lidé složit 50 procent z ceny bytu nebo také jen 15, byť původně banka požadovala 25 procent. „Podařilo se nám dojednat, že nebude nutné složit 25 procent při uzavření smlouvy, ale bude možné dát nejprve 15 procent a deset po nastěhování. Lidé tedy budou mít čas našetřit,“ řekla ředitelka městské realitní společnosti Petra Vítková.
Družstevníci budou podepisovat smlouvu, která zakazuje zatížení a zcizení družstevního podílu. Zakázaný bude také podnájem
Město má stavební povolení pro první etapu a do června plánuje získat povolení i pro druhou. Následovat bude výběrové řízení na zhotovitele. Se zahájením stavby se počítá v březnu, dokončení je plánováno na rok 2029. Původně to mělo být mnohem dříve. Podivinská připomněla, že když projekt po volbách v roce 2022 převzala, nebyla ještě hotová ani majetkoprávní příprava. Zdržení způsobil i přechod na digitalizované stavební řízení, dodala. U dalších projektů ale očekává, že budou snazší, neboť Kamenný vrch je pilotním projektem.