Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti zásahu vedení
Foto:
redakce (archiv)
Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy po včerejším jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček napsal, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí. Uvedl, že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády. Podobně se vyjádřil místopředseda ČSSD Roman Onderka, kterého vedení strany dosadilo do čela krajské kandidátky.
Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.
"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl Štefan.
Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.
ČSSD si podle Hamáčka i Onderky se situací poradí a podá kompletní kandidátku. "Finální podoba kandidátní listiny ČSSD v Jihomoravském kraji nabídne voličům mnoho zajímavých osobností i názorových proudů uvnitř sociální demokracie, což vnímáme jako šanci oslovit široké spektrum levicových i levo-středových voličů na jižní Moravě," doplnil předseda strany.
Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů. Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Zemřela Daniela Hammer-Tugendhatová, její rodiče p…
- Brno umožní v nejbližší době cyklistům vjezd do da…
- Vedrovice získaly cenu za komplexní proměnu krajin…
- Brno s krajem usilují o pravidelnou leteckou linku…
- Vědci: Rostliny uvažují jako architekti, aby si za…
- Město se vrátilo k záměru postavit magistrátní bud…
- Cirkulární dům s ReUse centrem a dílnami v Brně vy…
- Brno si nechalo vypracovat studii na úpravu území …
- Nevšední orloj v centru Brna slaví 15 let, vypadne…
- Skončila rekonstrukce brněnského krematoria téměř …
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.