Příčinou tragického požáru v Brně v Plotní ulici s osmi mrtvými byla podle vyšetřovatelů hasičů buď nedbalost nebo úmysl, hasiči vyšetřování s tímto uzavřeli. Potvrdil to mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Policie případ podle jejich mluvčího Pavla Švába dosud vyšetřuje, podrobnosti nesdělil. Mikoška doplnil, že škoda po požáru je 230 tisíc korun, šlo o okolní vozy, které požár poškodil. Hasiči pak zásahem podle mluvčího uchránili majetek za dva miliony.

Uhořelo šest mužů a dvě ženy

Osm lidí, zřejmě bezdomovců, zemřelo při požáru obytných stavebních buněk v noci na 4. května. Podle dřívějšího vyjádření policie šlo o šest mužů a dvě ženy. Policisté tehdy mimo jiné pracovali na ztotožnění obětí, vyzývali ke spolupráci i veřejnost.

Soudili se o určení vlastnictví pozemku

Hořelo na pozemku Českých drah, 12 propojených stavebních buněk, ve kterých začalo hořet, ale firmě nepatřilo. O určení vlastnictví se státní podnik soudil, soud ale určil, že majitel je neznámý. Dráhy proto chtěly pozemek uklidit na vlastní náklady. To se ale nakonec stalo až po požáru. Mluvčí drah Vanda Rajnochová tehdy uvedla, že buňky byly zabezpečené proti vniknutí a nebyli v nich žádní lidé. Policie následně uvedla, že podle předběžných výsledků ohledání vnikli lidé do objektu určeného k demolici neoprávněně.

Čtvrtý nejtragičtější požár od roku 1990

Požár soustavy obytných stavebních buněk v Plotní ulici vypukl 4. května po 2. hodině v noci, hasiči jej zlikvidovali před 7. hodinou ráno, následovalo vyšetřování příčin tragédie. Činnost vyšetřovatelé na místě ukončili ještě ten den odpoledne. Počtem obětí šlo o čtvrtý nejtragičtější požár v ČR od roku 1990.

V lokalitě uhořeli před třemi lety další tři lidé

Buňky nikdo nepoužíval a na místě stály dlouho. Byly obrostlé zelení a částečně zakryté plachtou. Do budoucna se má lokalita podle brněnského magistrátu proměnit, v plánu je tam výstavba Jižní čtvrti, která budou souviset s novým vlakovým nádražím. Před třemi lety se opodál stala obdobná tragédie, při požáru železničního vagonu tam uhořeli čtyři lidé. Vagon plný odpadu zřejmě sloužil jako noclehárna bezdomovců. Příčinou byla pravděpodobně nedbalost při používání topidla.