Jako pokus o dvojnásobnou vraždu řeší brněnští a krajští kriminalisté červencový požár v ulici Rumiště. Hasiči k němu v pátek sdělili, že oheň budovy v centru města někdo založil úmyslně. Policistům se podařilo žháře vypátrat a teď ho obvinili z vraždy ve stádiu pokusu. Muž chtěl totiž zabít svou exmanželku a jejího partnera. Oba při požáru utrpěli vážná zranění, uvedl dnes na webu policie její mluvčí Pavel Šváb. Kromě dvojice byli zraněni i další čtyři lidé.

Budovu zapálil úmyslně

Jak již zpravodajský portál BRŇAN informoval, požár v Brně v bývalém průmyslovém areálu na Rumišti podle vyšetřovatele hasičů někdo založil úmyslně. Potvrdil to mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Při požáru se zranilo šest lidí, z nich dva policisté a jeden hasič. Hořel odpad v jednom z domů, požár poškodil i střechu objektu. Škoda je podle Mikošky nulová. Nyní se tedy ukázalo, že žhářem je právě agresor, který se pokusil zabít bývalou manželku a jejího přítele.

Obviněný měl s dvojicí konflikty a vyhrožoval jim

Podle mluvčího policie uchránila poškozené od horších následků jen pomoc svědka a rychlý příjezd hasičů, policistů a záchranářů. Díky svědkům se pak kriminalistům podařilo vytipovat podezřelého muže. „Jak se ukázalo, šlo o bývalého manžela poškozené, který měl dokonce s dvojicí opakovaně konflikt a měl jim i vyhrožovat. Tuto skutečnost však kriminalistům poškozený nejprve popřel, možnost konfliktu připustil popálený muž až o několik dnů později,“ upřesnil Pavel Šváb. Neuvedl však, jestli dvojici vážně zranil při konfliktu právě obviněný muž, nebo zranění utrpěli při jím založeném požáru.

Nejprve zapíral, pak se doznal

Sedmatřicetiletého podezřelého se podařilo zpětně dohledat na kamerovém záznamu nedaleko místa činu. A poté ho vypátraly policejní hlídky ze služebny na Dornychu. „Při zadržení i výslechu nejdříve jakoukoliv vinu odmítal, později se i pod tíhou důkazů přiznal. Nemalou roli v konfliktu sehrál alkohol a partnerské vztahy,“ uvedl mluvčí. Muže poslal soudce do vazby, kde si počká na soudní proces. „Za pokus o dvojnásobnou vraždu mu hrozí patnáct až dvacet let vězení nebo i výjimečný trest,“ dodal Pavel Šváb.

Únik oknem znemožňovala dvojici mříž

Požár budovy měli hasiči nahlášený odpoledne 12. července. Ve druhém nadzemním podlaží zůstali dva lidé, kteří se nemohli dostat ven. „Muž a žena nemohli tento zakouřený prostor opustit z důvodu značného množství horkého a toxického kouře uvnitř budovy. Únik oknem znemožňovala instalovaná železná mříž,“ uvedl tehdy mluvčí hasičů Filip Venclovský.

Mechanik se jim snažil pomoci

Ještě před příjezdem hasičů se uvězněnou dvojici snažil zachránit pracovník blízkého pneuservisu. Muž přistavil žebřík, vylezl na úroveň okna a mříž částečně vypáčil. „V době příjezdu hasičů se popálený muž již nacházel mimo zakouřenou místnost. Ženu, které se nepodařilo mříž překonat, držel zachránce za ruce, aby s ní v hustém kouři, který zahalil i blízký venkovní prostor, neztratil kontakt,“ popsal mluvčí. Hasiči popálenou ženu z požárem zasaženého prostoru dostali ven, nasadili kyslíkovou terapii a dolů transportovali v nosítkách.