Dnešní Nedělní speciál míří do společnosti Honeywell, která přivedla 237 studentů z 45 zemí světa včetně ČR na letošní ročník programu Honeywell Leadership Challenge Academy. Účastníci včetně dětí zaměstnanců společnosti Honeywell absolvovali týdenní program, který povzbuzuje studenty středních škol ve věku 16-18 let, aby se věnovali kariéře v oblasti vědy, techniky, inženýrství a matematiky (STEM). Slouží k tomu praktické aktivity v oblasti kódování, informatiky, vůdčích a komunikačních dovedností a kosmonautiky. Akce se ve dvou letošních cyklech uskutečnila v U.S. Space & Rocket Center v Huntsville v Alabamě.

Firma sponzoruje studenty už 13 let

„Už 13 let společnost Honeywell sponzoruje studenty z celého světa, aby cestovali do vesmírného tábora a získávali praktické zkušenosti s obory STEM. Pomáháme jim tak budovat jejich technické, kolaborativní a komunikační dovednosti. Dnešních třicet nejrychleji rostoucích povolání je právě v oblasti STEM. Jsme hrdí na to, že posilujeme další generaci inovátorů a lídrů,“ uvedl viceprezident pro komunikaci společnosti Honeywell Jayme Meyer.

Do Ameriky zamířili mladí i z Brna

Akce se zúčastnily i děti zaměstnanců výzkumného a vývojového střediska Honeywell v Brně. Téměř tisíc inženýrů a vědců tam vyvíjí vesmírné, letecké a další technologie. Jejich potomci tak účastí na vesmírném kempu měli šanci udělat první krok k podobné kariéře.

Ani chvíli jsme se nenudili, říká studentka

„Program byl nabitý aktivitami, ani chvíli jsme se nenudili. Plnili jsme různé výzvy v neznámém prostředí v mezinárodních týmech. Bylo to náročné, ale úžasné, rozhodně to byla skvělá zkušenost a mám v plánu se dále rozvíjet v tomto oboru,“ řekla sedmnáctiletá Karolína Klimentová. „Dcera se vrátila naprosto nadšená a vidím posun v jejích schopnostech, jak přistupovat k řešení nezvyklých situací a problémů. Už se těším, až ji budu potkávat v prostorech naší firmy, jak se zapojuje do našich vývojových projektů,“ dodal její otec Aleš Kliment, který v Honeywellu v Brně vede týmy expertů na letecké a vesmírné technologie.

Sponzorovali víc než 3000 studentů

Od založení programu v roce 2010 společnost Honeywell sponzorovala více než tři tisícovky studentů, kteří se zúčastnili vesmírného tábora. Účastníci rozvíjejí své schopnosti v technických oborech prostřednictvím řady týmových výzev, jako je simulace kosmonautského výcviku, stavba, programování a testování raket nebo simulace chůze při nízké gravitaci. Studenti také využívají informatiku k prohloubení svých digitálních dovedností.

Pomáhají financovat i stipendia

Studenty vybírají prostřednictvím přísného procesu podávání žádostí a hodnocení na základě akademických úspěchů a zapojení do aktivit komunity. Společnost Honeywell a její zaměstnanci pomáhají financovat stipendia, která pokrývají náklady na školné, stravu, ubytování a programové materiály.