Brněnská zoologická zahrada na Mniší hoře hlásí další mláďata. Nové přírůstky uvidí návštěvníci v pavilonu Exotárium. V jedné z expozic se tam totiž prohání hned pět malých egernií.

Prvním letošním mládětem byl anolis

Prvním mládětem tohoto roku byl podle mluvčího zahrady Michala Vaňáče malý anolis, který ani nemá české druhové jméno. Narodil se v půlce ledna a je k vidění v Tropickém království. „Zajímavostí je, že se jedná o endemita z Karibiku. V Evropě tyto anolise chová jen pět zoologických zahrad, v České republice pouze ta brněnská,“ upřesnil mluvčí.

Egernie jsou nevšední sociálním životem

Stejně jsou na tom s druhovým jménem i egernie (Egernia striolata) obývající terárium vedle dytíků a eklektusů. Jedná se o ojediněle chovaný druh australského cinka. „Mezi plazy jsou nevšední tím, že žijí sociálně. Základem skupiny je vždy rodičovský pár a několik generací potomků. Proto i my zatím neoddělujeme mláďata, která jsou vitální a prosperují,“ řekl kurátor chovu plazů Zoo Brno Petr Šrámek.

Druhý úspěšný odchov

Rodičovské trio v brněnské zoo zahrnuje dva samce a jednu samici. Všichni přijeli v červnu 2019 z Paříže. „Pět letošních mláďat je už druhý úspěšný odchov, poprvé jsme se mohli radovat už loni, a to ze dvou malých egernií,“ doplnil Michal Vaňáč.

Žijí v australských biotopech

V Evropě chová tento druh sedm zoologických zahrad, na celém světě jich je celkem devět. V přírodě obývají rozmanité biotopy s těžištěm rozšíření ve východní Austrálii, žijí na vegetaci, skalách a stromech.