Brněnská zoo se pyšní letošními mláďaty. Letos přitom návštěvníky s prvním mládětem roku trochu napínali. Měli pro to však dobrý důvod. Jedním z prvních přírůstků je totiž vzácný malý margay. Matka ho pečlivě střežila a vzorně se o ni starala. Zhruba po dvou měsících kritického období a veterinární prohlídce se malému samci margaye daří velmi dobře. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí zoo Michal Vaňáč. Některá mláďata si můžete prohlédnout ve fotogalerii pod článkem.

Sameček se narodil v půlce ledna

Malý margay se narodil zhruba v polovině ledna. „Jeho matka už v brněnské zoo odchovala jedno mládě, a to v roce 2018. Od počátku se o svého potomka starala přesně tak, jak má. Při první veterinární prohlídce jsme na začátku března zjistili, že se jedná o vitálního samečka,“ upřesnila kurátorka chovu savců Oldřiška Kučerová.

Margay výborně šplhá po stromech

Margay je kočkovitá šelma, která dorůstá délky až 80 centimetrů a váží do devíti kilogramů. Žije především na stromech, ale za potravou se vydává i na zem. Má ve srovnání s dalšími kočkovitými šelmami při šplhu několik výhod. „Zadní končetiny mohou vytočit až o 180 stupňů, což jim umožňuje pevnější sevření kmene stromu. Také se zadními končetinami dokáží udržet větví a pověsit na nich, pokud něco drží v předních tlapách. Kromě toho mohou margayové jako jediné kočky lézt ze stromů hlavou dolů,“ vysvětlil Michal Vaňáč.

Stromové šelmy jsou doma v Americe

Tyto stromové šelmy podle něj obývají tropické lesy a křovinaté oblasti od severního Mexika, přes Střední a Jižní Ameriku, východ And až po Argentinu a Uruguay. „V Červeném seznamu ohrožených druhů je margay vedený jako téměř ohrožený,“ doplnil mluvčí.

Anolise chovají v tuzemsku jen v Brně

Ještě o den dřív se ale chovatelé radovali z mláděte anolise, který ani nemá v češtině druhové jméno. Tohoto leguána z Karibiku uvidí návštěvníci v Tropickém království. V Evropě tyto ještěry chová jen pět zoologických zahrad a tuzemsku pouze ta brněnská. Shodou okolností stejný počet zoo, ale na celém světě, chová trnuchy. „Už loni se nám podařil vzácný odchov, letos v něm s úspěchem pokračujeme. Velké akvárium v Tropickém království tak zaplnili další čtyři malí a ojedinělí rejnoci,“ láká návštěvníky Michal Vaňáč.

Největším mládětem je takin

Rozhodně největším mládětem od začátku roku je takin indický. Narodil se 1. března ve výběhu, kde o něj také matka Hanička pečuje. Návštěvníci ho tak mohou bez problémů vidět. A přírůstky se na Mniší hoře chlubí i ptačí říše. Skupina papoušků Alexandřiných v Exotáriu se na konci února rozrostla o další dva jedince. „A aby byl výčet mláďat roku 2023 kompletní, doplním ještě klokana bažinného, klokánka krysího, červorovce splývavé, mary stepní nebo kozy kamerunské,“ dodal mluvčí.