Brněnský kostel sv. Jakuba se dočká rekonstrukce za 131 milionů korun

  • Foto

    redakce (archiv)

Největší brněnský kostel sv. Jakuba s více než devadesátimetrovou kostelní věží patří mezi gotické perly Brna. Interiér kostela byl opravován před šesti lety, teď by se rekonstrukce měly dočkat válkou poničená impozantní okna, kamenné prvky a střecha. Začít by se mohlo na začátku příštího roku, informoval primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Svatojakubská farnost získala na obnovu této národní památky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši necelých 112 milionů korun. Opravy ve sníženém rozsahu nakonec vyjdou kvůli rostoucím cenám na 131 milionů korun. Částkou 10 milionů korun by mohlo přispět také město Brno, které společně s farností plánuje na věži ve výšce 42 metrů veřejně přístupnou vyhlídku. Ukončení oprav a zprovoznění vyhlídky farnost předpokládá začátkem roku 2024.

„Jakub byl vždy městský kostel. Mnohá místa exteriéru, mnohdy ta, která nejsou na první pohled vidět, jsou ve velmi špatném stavu.  Rekonstrukce je proto nutná. Více než 80 procent nákladů nám pokryje státní dotace, samotná farnost přispěje minimálně deseti miliony korun, počítáme s vyhlášením sbírky a zapojením sponzorů z řad firem i drobných dárců. Za případný příspěvek města budeme opravdu vděční,“ uvedl farář svatojakubské farnosti Jan Pacner.

Vedení města bude o několika milionovém příspěvku na rekonstrukci rozhodovat dnes na jednání rady, pokud jej schválí, bude o něm hlasovat ještě zítřejší Zastupitelstvo města Brna.

„Svatojakubský kostel patří k brněnským dominantám a je častým vyhledávaným cílem nejen Brňanů, ale i turistů. Proto je v zájmu města podílet se na záchraně této národní kulturní památky. V kostele budou postupně umisťovány informační panely vysvětlující důvody rekonstrukce a postup jednotlivých oprav. Budou také vytvořeny informační a dárcovské stránky na webu a elektronický systém vybírání příspěvků. Při zvláštních příležitostech, jako je například Noc kostelů, bude probíhat atraktivní videoprojekce. Až bude rekonstrukce dokončena, chtěli bychom novou svatojakubskou vyhlídku ve věži otevřít veřejnosti,“ dodal Hladík.