Absorpční tepelné čerpadlo je zapojené do chladícího okruhu parní turbíny a dokáže přeměnit dosud nevyužitelné odpadní teplo z chlazení generátoru a ložisek turbíny na teplotu, která je vhodná k vytápění. Právě díky využití odpadního tepla je čerpadlo schopné dosáhnout hranice účinnosti přes 165 procent.

„Brnu se dostává unikátního technologického konceptu využití odpadního tepla, které v tuzemsku nebylo v této míře dosud nikde realizováno. Výrobní kapacita čerpadla odpovídá roční spotřebě tisícovky brněnských domácností, napojených na soustavu centrálního zásobování teplem,“ sdělil náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Takto využitá energie se podle něj nemusí vyrobit ze spáleného zemního plynu, takže díky tomu dojde k úspoře oxidu uhličitého ve výši přibližně 1900 tun ročně. „A pokud by se to přepočítalo na uhlí, tak to je šestnáct vagónů naložených uhlím, které se nemusí spálit,“ dodal Hladík s tím, že městská spalovna začne v dohledné době stavět už třetí kotel na spalování komunálního odpadu.

Zvyšování účinnosti stávajících zařízení považuje šéf představenstva SAKO Brno Filip Leder za jeden z nejjednodušších způsobů úspory primárních zdrojů energie. „Brno se zavázalo ke snížení zátěže emisních plynů o čtyřicet procent do deseti let. Jsem rád, že projekty brněnské spalovny kromě ekonomických přínosů významně pomáhají ke splnění tohoto závazku,“ uvedl Leder.

Životnost nového zařízení, které přišlo na čtrnáct milionů korun, je přibližně 25 let. „Návratnost takto vložených peněz je pět let. Čerpadlo jsme vybudovali za rok,“ upřesnil ředitel divize ZEVO Tomáš Caha s tím, že zařízení je kapacitně připravené na instalaci další parní turbíny.