Brno navrhuje na příští rok rozpočet s příjmy 13,767 miliardy a výdaji 15,275 miliardy korun. V tiskové zprávě to dnes uvedlo tiskové středisko města. I přes propad příjmů kvůli koronaviru má jít skoro třetina výdajů na investice, mezi největší patří prodloužení tramvaje ke kampusu, velký městský okruh, stavba multifunkční haly nebo Janáčkova kulturního centra a dostavba kanalizace. Rozdíl dokryjí peníze z úvěru nebo přebytky minulých let. Rozpočet bude schvalovat prosincové zastupitelstvo.
Pro letošní rok mělo město schválený rozpočet s příjmy 14 miliard a výdaji 16 miliard korun. "Návrh rozpočtu reaguje na současnou ekonomickou situaci, která je zásadně ovlivněna pandemií nemoci covid-19. Budoucí vývoj klíčových příjmů města Brna, daňových výnosů, je tak zatížen značnou nejistotou," uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Podle ní je v návrhu zahrnutý i negativní dopad očekávané změny daňové legislativy ve výši jedné miliardy, kterou od 1. ledna přinese zrušení superhrubé mzdy.
Město příští rok počítá s daňovými výnosy devět miliard korun, což je o 2,2 miliardy méně než letos. "Navrhujeme pokrýt tento pokles prodejem majetku, například stavebních pozemků za 850 milionů Kč, a prodejem akcií Technologického parku Brno. U něj odhadujeme cenu na 1,2 miliardy Kč. Více nám však řekne aktualizace posudku ceny Technologického parku, kterou si necháváme zpracovat," řekla předsedkyně finančního výboru Andrea Pazderová (ODS). Podle ní se úsporou běžných výdajů získá 300 milionů korun a dalších 83 milionů snížením transferů městských částí. "Zapojením cizích zdrojů z úvěru, a to na financování investičních akcí, navýšíme rozpočet o 1,4 miliardy Kč," doplnila Pazderová. Město může u dvou bank čerpat úvěr až do výše dvou miliard korun.