Sedm bytů pro osamělé rodiče s dětmi nabídne čerstvě opravený historický dům na Křenové, známý jako někdejší celnice. Z původních čtyř bytových jednotek vzniklo po kompletní rekonstrukci sedm, z toho pět o dispozici 2+kk a dvě 1+kk. Nájemné zde radní stanovili na 90 Kč/m2/měsíc. V přízemí objektu zůstal nebytový prostor, kde může být například kavárna s posezením v přilehlé zahradě. 

Dalších pět jednotek pro samoživitele o velikosti 2+kk a 2+1 vzniklo v domě na Vlhké 22. Zde jsou také byty sociální, na něž město žádalo o dotaci ITI, bezbariérové a jedna jednotka je určena jako byt startovací. V nově zrekonstruovaném domě s půdní vestavbou je tak dohromady 17 bytů. Nájemníci tu za bydlení zaplatí 63,51 Kč/m2/měsíc.

U obou staveb se předpokládá vydání kolaudačního souhlasu v průběhu července. Celkové náklady na rekonstrukci byly na Křenové 27 milionů korun a na Vlhké 32 milionů korun včetně DPH. 

Byty pro samoživitele se v pilotním režimu losují 10. června. „Ve srovnání s byty startovacími je o byty pro osamělé rodiče zatím zájem menší, možná i proto, že se jedná o zcela novou kategorii a zatím o ní není mezi veřejností takové povědomí. Máme v úmyslu u dalších rekonstruovaných domů, například na Plynárenské nebo Lomené, více bytů nabídnout jako startovacích a pár jednotek jako samoživitelských. Lze očekávat, že zájem o ně poroste, jak se bude informace o této možnosti bydlení mezi obyvateli šířit, podobně jako tomu bylo u bytů startovacích. Tam se dnes setkáváme s až pětkrát větší poptávkou než nabídkou,“ podotkl náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva (ČSSD).