Protipovodňová opatření za 1,5 miliardy korun bez DPH v brněnské ulici Poříčí jsou po třech a půl letech hotová. Město získalo povolení předčasného užívání stavby, čeká ještě na kolaudaci. Investice obnášela odbourání kamenných zdí, rozšíření koryta řeky, modelaci břehů, stavbu protipovodňových stěn i vybudování nových stezek pro pěší či cyklisty. Díky tomu je nyní vyjmuto ze záplavové oblasti zhruba 80 hektarů území, řekla dnes primátorka Markéta Vaňková (ODS). Připomněla, že při loňských povodních hrozilo v centru města rozvodnění Svratky.
„Dnes otevíráme něco, co má trvalou hodnotu. Co tu zůstane. A co nám všem Brňákům bude sloužit možná stovky let. Je za tím spousta práce a taky momentů frustrace a zklamání. Na projektu brněnské náplavky jsem strávil opravdu hodně času a nejen já, ale desítky až stovky lidí. Důležité protipovodňové opatření na 3 kilometrech řeky Svratky, které má za cíl ochránit tisíce obyvatel,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL, který u projektu stál ještě jako brněnský náměstek primátorky.
Opatření, které chrání před velkou vodou, umožní především urbanistický rozvoj, nabízí také nové možnosti rekreace
„Proměnu, kterou nábřeží prošlo, ocení lidé trávící svůj volný čas u řeky, ať už na procházce, nebo jízdou na kole na nových stezkách. Pomáhají tomu i tři podjezdy pod mosty Heršpické, Vídeňské a Renneské,“ řekla Vaňková.
„Brno si to ještě neuvědomuje, ale jestli byl velký krok v jeho dějinách zbourání hradeb, tak tohle je rozsahem a potenciálem ještě větší. Dosud řeku svazovaly betonové, téměř kolmé zdi, v podstatě neexistovala, byla za svodidly. Změna je razantní v tom, že se lidé mohou pohybovat podél řeky. Nedělní odpoledne nemusí trávit třeba v lese, může je přilákat i město, které nabídne kvalitu,“ dodal Jan Tesárek, ředitel Kanceláře architekta města Brna, která má přípravu protipovodňových opatření na starosti.
Stavba v úseku od Riviéry přes Poříčí k železničnímu viaduktu v Uhelné ulici je vyprojektovaná podle návrhu brněnského architekta Ivana Rullera, začala zkraje roku 2022
Postupem času bylo nutné provést několik změn a termín dokončení se několikrát posunul, ovlivnily to i loňské povodně. Práce měly původně trvat do října 2023 a stát 1,26 miliardy korun bez DPH.
Ministerstvo životního prostředí poskytlo na projekt z Národního plánu obnovy, tedy evropských fondů, 762 milionů korun. „Unikátnost řešení tkví v tom, že řece vracíme její přírodní ráz a díky tomu zvyšujeme protipovodňovou ochranu města. Pro obyvatele zároveň vznikla klidová zóna, kde mohou sportovat, relaxovat nebo pozorovat přírodu v nově vybudovaném mokřadu. Zároveň mohou na kole bezpečně podjet mosty přes řeku. Investice do projektů s prvky modro-zelené infrastruktury se vyplácí a jsou pro nás prioritou,“ dodal Hladík.
Město pracuje i na následujících etapách protipovodňových opatření
Dalšími prioritními úseky jsou Trnitá a Zbrojovka. „U prvního jmenovaného úseku se jedná o etapy IX, X a XI, které se týkají jak Svratky, tak Svitavy, což ochrání podstatnou část Komárova. Momentálně jsme požádali o stavební povolení a dokončujeme dokumentaci pro provedení stavby. Pokud vše půjde bez potíží, mohly by práce začít příští rok,“ sdělil Tesárek. Na další etapy v lokalitě Zbrojovka vzniká dokumentace pro povolení záměru.