Distributor aroma svíček Z-Trade dostal od ÚOHS pokutu 17,6 milionu korun

  • Foto

    ilustrační - yankeesvicky.cz

Distributor aroma svíček Z-Trade dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 17,6 milionu korun za to, že svým odběratelům určoval minimální cenu, za kterou mohou jím dodávané zboží prodávat. Firma nezákonné jednání přiznala a úřad jí za to pokutu snížil o 20 procent. Rozhodnutí je pravomocné, firma musí pokutu zaplatit, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Vyjádření broumovské firmy ČTK zjišťuje.

"Úřad prokázal, že Z-Trade stanovoval svým odběratelům pevné minimální maloobchodní ceny pro prodej konečným spotřebitelům. Zahájení a trvání obchodní spolupráce s odběrateli podmiňoval dodržováním jím stanovených cen, jejich dodržování kontroloval a osobně, písemně nebo telefonicky je vyzýval k navýšení cen na jím stanovenou úroveň. Prodejcům, kteří chtěli prodávat za nižší než stanovené ceny, hrozil sankcemi v podobě ukončení dodávek nebo spolupráce, jež v několika případech uplatnil," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Podle zjištění úřadu firma takto postupovala od prosince 2013 až do září 2020. Svým chováním tak firma porušila nejen český zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale i právo Evropské unie a narušila hospodářskou soutěž v oboru dodávání svíček a dalších aroma produktů luxusních značek jako Yankee Candle, WoodWick nebo Millefiori Milano.

Výsledná pokuta byla firmě dvakrát snížena. Poprvé proto, že přistoupila na takzvanou proceduru narovnání a k nezákonnému chování se přiznala. Podruhé úřad pokutu snížil proto, že firma má zavedený takzvaný compliance program. Ten má předcházet ve firmě porušování právních předpisů nebo etických norem ze strany zaměstnanců i celého podniku. ÚOHS zavedení tohoto programu zohlednil při stanovování pokuty poprvé.

"Úřad si do budoucna vyhrazuje možnost poskytnout určitou 'slevu' z pokuty, pokud bude mít účastník řízení správně nastavený a funkční compliance program nebo se k jeho zavedení zaváže. Na toto snížení však dosáhnou pouze soutěžitelé, kteří podali žádost o aplikaci leniency programu nebo o narovnání a u kterých do protisoutěžního jednání nebyl zapojen management podniku," uvedl úřad.

Vzhledem k využití procedury narovnání je rozhodnutí úřadu o pokutě definitivní, firma jej nemůže napadnout žalobou u soudu.

Zdroj: 
čtk