Na Dluhovou poradnu Charity se obrátilo 79 lidí, z toho patnáct brněnských klientů se rozhodlo řešit své dluhy prostřednictvím milostivého léta. „Dva lidé mají proces úspěšně za sebou a ostatní rozeslali žádost o vyčíslení jistin u exekutorů,“ upřesnil zpravodajskému portálu ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

V dalších poradnách, které Charita provozuje v Blansku, Znojmě, Slavkově u Brna a Tišnově, pak podle Haičmana využilo milostivé léto celkem devět klientů. „Většina z nich čeká na vyčíslení výše jistiny u exekutorů. Tři z nich jsou v situaci, že již znají jistiny a měli by být i schopni je uhradit,“ vypočítává ředitel.

Podle mluvčí brněnské Diecézní charity Simony Císařové můžou lidé od konce října požádat o milostivé léto, tedy zbavit se některých exekucí tím, že zaplatí původní dluh s poplatkem 908 korun navíc.

Zmíněné charitní poradny v Brně a dalších městech na jihu Moravy klientům nabízí pomoc s podáním žádosti o milostivé léto a provedením procesem. V této problematice se na poradny obrací stávající klienti i noví zájemci. Celkem už Charitu požádalo o pomoc s řešením milostivého léta 79 lidí. 

„Přímo v Brně se na nás v akci milostivé léto obrátilo 50 lidí. Z toho 22 lidí již bylo klienty Dluhové poradny centra CELSUZ. Dalších 24 se nově stalo klienty a ostatní zůstali pouze jako zájemci,“ doplnil koordinátor Dluhové poradny CELSUZ Jan Dvořáček.

Celkem 55 lidí, kteří se obrátili na Dluhové poradny Charity, akce milostivé léto nakonec nevyužilo. „Nejčastějším důvodem, proč lidé nevyužili milostivé léto, bylo, že nemají dostatečné finanční prostředky na uhrazení jistiny, jsou v insolvenci, nemají dluhy vůči státu, nebo mají mnoho dluhů a milostivé léto jim výrazně nepomůže,“ vysvětlil ředitel Haičman.

„Z našich zkušeností vyplývá, že situace mnoha klientů je komplikovaná a řešení dluhu vyžaduje delší čas. Bylo by proto vhodné milostivé léto prodloužit, aby lidé akci opravdu stihli využít,“ dodal Oldřich Haičman.

Podle novely zákona o exekucích, kterou poslanci schválili letos v červenci, se tisíce lidí můžou z dluhové pasti vůči státu, firmám s podílem státu nebo obcím vymanit do 28. ledna 2022.

Kromě milostivého léta však Diecézní charita Brno všem zájemcům stále nabízí pomoc s oddlužením. Lidé se mohou obrátit na kteroukoliv Dluhovou poradnu Charity. Specializovaní pracovníci lidem podle Císařové vysvětlí aktuální možnosti, provedou je procesem oddlužení nebo jim poskytnou další informace.