„O vzdělání těchto dětí je velký zájem, ačkoliv jsou děti v ochranné tříměsíční lhůtě a docházku plnit nemusí. Dalších 201 dětí evidujeme v registraci, protože pro ně hledáme místo,“ uvedl Hladík.

Podle něj je v Brně téměř 1600 školou povinných dětí. Některé z nich absolvují školu on-line z Ukrajiny. Město teď komunikuje s řediteli jak připravit další volná místa pro tyto žáky.

Město připravuje v Cacovické ulici i jednu základní školu vyčleněnou pro děti Ukrajinců. Budova je momentálně prázdná, vedení města ji chtělo pronajmout. Báměstek Hladík k tomuto zmínil, že se ještě čeká na změnu legislativy, která by otevření této školy urychlila, v dalších školách se musí teprve kapacitně připravit.

„Nejvíce dětí teď navštěvuje ZŠ Staňkova, a to 66. Dalších třicet jich dnes dorazilo do ZŠ J. A. Komenského na náměstí Republiky. Obě tyto školy se specializují na integraci cizojazyčných dětí," dodal Hladík.

Z hlediska základních škol dokáže město Brno podat pomocnou ruku, u mateřských škol je to ale téměř vyloučeno. "Máme 138 školek a v nich 12.500 míst a všechna jsou plná. Pro děti ve věku od tří do šesti let proto půjdeme cestou dětských skupin. Jsme v kontaktu se soukromníky zřizujícími 50 dětských skupin a mnoho z nich je schopno počty navýšit. My máme jako město čtyři skupiny a také jsme schopni navýšit," uzavřel Hladík.