Dokumentaci pro územní rozhodnutí k modernizaci tratě Brno – Přerov bude mít Správa železnic pro první úsek mezi Brnem a Blažovicemi až v polovině příštího roku. Termín prodloužila o dva roky kvůli tomu, že bylo potřeba rozšířit zadání s ohledem na přestavbu brněnského železničního uzlu, jehož plánovaná podoba se v minulých letech částečně upravovala.

Museli doplnit čtvrtou kolej

Do dokumentace bylo potřeba doplnit čtvrtou traťovou kolej a změnit řešení nástupišť v zastávce Brno-Černovická terasa. Aktuální předpoklad modernizace tohoto úseku je v letech 2028 až 2030, sdělil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Modernizace úseku nezávisí na přestavbě uzlu v Brně

Rok 2028 je tím, s nímž se počítá jako začátkem přestavby brněnského železničního uzlu. Podle Gavendy však modernizace přerovské tratě v úseku z Brna do Blažovic není závislá na tom, zda se uzel skutečně začne přestavovat. Nyní vlaky jedoucí směrem na Přerov vyjíždějí z brněnského hlavního nádraží na jih a musí objíždět jižní část Brna. Po přestavbě uzlu a přesunu nádraží má být cesta od Přerova na hlavní nádraží kratší. Naopak se modernizace tohoto úseku plánuje v závislosti na stavbě navazujícího úseku z Blažovic do Vyškova.

Měli by začít stavět za dva roky

Jako první se mají začít stavět úseky na opačném konci zhruba 90 kilometrů dlouhé tratě. Podle Gavendy se předpokládá, že mezi Nezamyslicemi a Přerovem by se mělo začít stavět v roce 2025.

Modernizace zahrnuje stavbu dvoukolejné tratě místo současné jednokolejky

Velká část tratě také povede v nové stopě, která umožní zvýšit rychlost až na 200 kilometrů za hodinu. Díky vyšší kapacitě se bude moct na trať vrátit příměstská doprava, která už zhruba 20 let mezi Brnem a Vyškovem nefunguje kvůli nedostatečné kapacitě. Cestující se toho však dočkají nejdříve po roce 2030, přestože Správa železnic chystá modernizaci na základě studie už od roku 2015 a ani nečelí protestům různých spolků.