Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně jedná o vrácení ivermektinu, který jí zůstal
Foto:
FNUSA (archiv)
Nemocnice se předběžně dohodla s bulharským dodavatelem na výměně léku huvemec s ivermektinem, kterému v srpnu končí expirace. Na skladě má 2500 balení. Část vymění za stejné léky s delší dobou expirace, část za jiné léky. Novinářům to řekl ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák. Svatá Anna používala ivermektin jako součást léčby pacientů s nemocí covid-19. Podala ho 150 lidem. Na účinky antiparazitika v souvislosti s koronavirem, jehož podání kritizovali někteří odborníci, dělá nemocnice studii.
Nemocnice podala ivermektin poprvé loni na konci roku asi 30 pacientům s koronavirem, přičemž zdravotní stav většiny se ve spojení s další léčbou zlepšil. Proto nemocnice v prvním čtvrtletí letošního roku koupila za 12,5 milionu korun z Bulharska 10.000 balení léku huvemec obsahujícího ivermektin.
Ivermektin je přípravkem proti parazitům a používá se převážně u zvířat. Jeho použití u lidí s koronavirem kritizovali někteří odborníci včetně tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Vajdák uvedl, že pokud by se situace opakovala a jeho lékaři by za ním přišli s tvrzením, že lék pacientům pomáhá, udělal by to znovu a koupil by ho.
Samotná nemocnice podala lék 150 pacientům, dále jej distribuovala dalším nemocnicím i lékárnám. "Zůstala nám čtvrtina zásoby. Máme předběžnou dohodu s dodavatelem, že to vezmou zpátky. Část vyměníme za šarži, která bude použitelná déle. A hledáme i způsob, jak to uplatnit za jiné léky, aby nevznikla nějaká škoda," řekl Vajdák.
Zároveň připomněl, že nemocnice dělá na ivermektin studii, ale nyní ho nemá komu podávat, protože žádné pacienty s koronavirem nemá. Loni se starala o pacienty s covidem v těžkém stavu, protože má přístroje ECMO pro mimotělní oběh, nemocnice ale nemá infekční oddělení, a proto se o současné pacienty s covidem stará Fakultní nemocnice Brno. Kromě toho svatá Anna používala u pacientů léky remdesivir, bamlanivimab nebo regeneron.
Svatoanenská nemocnice má i se svým výzkumným centrem asi 3200 zaměstnanců. Podle Vajdáka je očkovaných proti koronaviru 90 procent lékařů, 70 procent sester a 60 procent sanitářů.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Pečují o hroby s úctou. Brněnská firma nabízí pomo…
- V Brně začne v sobotu dvouletá úplná uzavírka Fryč…
- Psi na Stránské skále v Brně potrhali další ovce, …
- Náměstí Svobody v Brně letos v adventu ozdobí osmd…
- K hledání hrobového místa i ke správě hřbitova pom…
- Z brněnských kolejí definitivně zmizely unikátní t…
- Česko si připomnělo vznik samostatné republiky, Pa…
- Část Brno-střed pronajímá obecní byty rychleji, op…
- Zoo Brno se podílí na unikátním projektu zaměřeném…
- Ceny skipasů na jihu Moravy zůstanou stejné, mírně…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
