Na každý pátek bylo pozváno vždy 6 jednotek SDH, na které čekala teoretická a praktická část. V první části byli hasiči a hasičky seznámeni s pravidly výcviku, jeho cílem a průběhem. Následovalo stručné opakování základů z organizačního a operačního řízení. Byla zmíněna také oblast spojení na místě zásahu a pravidla poskytování první pomoci.

V praktické části výcviku dostaly jednotky příkaz k výjezdu a přesunuly se na určené stanoviště v areálu. Zde je čekal odborný garant stanoviště z řad příslušníků HZS JmK ÚO Vyškov a kpt. Ing. Vlastimil Svoboda z oddělení IZS a řízení jednotek a por. Pavel Podloučka, DiS. ze zařízení Tišnov ÚO Brno-venkov. Scénáře jednotlivých stanovišť byly tradiční. Na prvním stanovišti byl připraven scénář požáru v uzavřeném prostoru s cílem provést průzkum v zakouřené budově a nalézt pohřešovanou osobu. Po ukončení scénáře čekalo hasiče vyhledávání osob v časové tísni. Zde spolupracovaly 2 jednotky. Následně se přesunuly do výchozího stanoviště a čekaly na povolání k dalším situacím. Na nich již pracovaly jednotky samostatně. Měly za úkol zachránit zraněné osoby v nepřístupném terénu, použít základní prostředky pro práci ve výškách a nad volnými hloubkami. Také musely zvládnout první pomoc při příjezdu k dopravní nehodě. Nemůžeme zde popisovat scénáře příliš podrobně, protože uvedený výcvik čeká další jednotky i z ostatních územních odborů HZS Jihomoravského kraje.

Všichni hasiči a hasičky z jednotek SDH pracovali s maximálním fyzickým nasazením. Hasiči získali navzájem cenné zkušenosti a informace o tom, jak jsou schopni zvládat situace při řešení mimořádných událostí, pokud se na místo dostaví jednotka jako první. Někteří předvedli skutečně výbornou práci. Vždy po ukončení scénáře přišlo vyhodnocení činnosti na stanovišti z pohledu lektorů i z pohledu zasahujících. Byl zde prostor k diskusi pro vysvětlení některých situací a doporučení pro zlepšení a praktický výcvik v jednotce. Je evidentní, že se úroveň vybavení ochrannými prostředky a technickými prostředky v jednotkách SDH obcí dlouhodobě zvyšuje. Uvedeným výcvikem se snaží profesionálové hasiče motivovat k tomu, aby veškeré vybavení uměli využít a zvyšovala se tak jejich schopnost řešit mimořádné události ve vyšší kvalitě a širším spektru zásahů.